Niedziela, 7 marca 2021

imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty

RSS

Ile kosztuje leasing?

17.06.2014 12:27 | 63 komentarze | (s)

Choć leasing jest rozwiązaniem, które w naszym kraju cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ciągle jeszcze trudno nie odnieść wrażenia, że nasza wiedza na jego temat nie może być określana jako wystarczająca. Z leasingiem wiąże się wiele niedomówień, jednym z pytań, na które ciągle poszukujemy odpowiedzi jest zaś i to, które dotyczy jego rzeczywistego kosztu.

Ile kosztuje leasing?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najważniejszym terminem związanym z leasingiem wydaje się rata leasingowa. Rozumiana w najbardziej klasyczny sposób jest ona stałą opłatą, którą osoba korzystająca z rozwiązania będącego przedmiotem leasingu wnosi na rzecz podmiotu finansującego. Rata leasingowa najczęściej musi być regulowana raz w miesiącu, mylą się jednak osoby przekonane o tym, że konieczność jej płacenia jest jedynym zobowiązaniem, jakie nakłada się na leasingobiorcę.

Koszty związane z leasingiem obejmują również opłatę początkową, która w wielu dokumentach określana jest także mianem czynszu leasingowego. Opłata ta jest regulowana w tym samym momencie, w którym zostaje zawarta umowa, w umowie też określona jest jej wartość. Okazuje się przy tym, że w dobrze rozumianym interesie leasingobiorcy leży to, aby była ona jak najwyższa. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że ma ona wpływ na to, jak wysokie będą raty leasingowe, jeśli więc jest wysoka, same raty nie są już tak duże.

Inną opłatą związaną z leasingiem są tak zwane koszty manipulacyjne. Zazwyczaj są one związane z obsługą samej transakcji, z ich wysokością możemy przy tym zapoznać się w tym samym momencie, w którym podpisujemy umowę. Opłaty manipulacyjne nie są już zresztą tak popularne, jak jeszcze kilka lat temu. Firmy leasingowe muszą rywalizować ze sobą o dotychczasowych i przyszłych klientów, a rezygnacja ze wspomnianych opłat jest sposobem na zwiększenie zainteresowania przygotowaną przez siebie ofertą.

Choć opłat jest więcej, raty leasingowe są tymi, które mogą okazać się najbardziej kłopotliwe. Warto zatem podkreślić, że leasingodawca i leasingobiorca wykazują dużą elastyczność w tej kwestii. Możliwe jest zarówno płacenie rat równych, jak i rat rosnących i malejących. Co więcej, coraz częściej osoba decydująca się na leasing sama ustala, jaka będzie wysokość kolejnych wpłat, co przypada do gustu szczególnie tym podmiotom, które prowadzą działalność sezonową.

Mówiąc o kosztach leasingu nie powinniśmy zapominać i o wartości wykupu tego, co jest jego przedmiotem. Pewną rolę odgrywa także wartość ubezpieczenia, choć w tym przypadku w kodeksie cywilnym brak jest wytycznych jednoznacznie definiujących, kto powinien ponieść koszty z nim związane. Inne czynniki, o których nie wolno nam zapominać to: wielkość wkładu własnego, okres, w jakim obowiązywać ma umowa, wartość wykupu, a także stopa procentowa, jeśli umowa dotycząca leasingu obejmuje wpłaty w walucie obcej.

Decydując się na skorzystanie z możliwości stwarzanych przez leasing należy liczyć się także z kosztami dodatkowymi specyficznymi dla tego, co jest przedmiotem naszego zainteresowania (koszt rejestracji samochodu).

Jeśli chcemy się dowiedzieć czy mamy szansę na uzyskanie leasingu w naszym przypadku warto odwiedzić forum leasing. Tam po wypełnieniu formatki "zdolność leasingowa" doradcy online, przedstawiają jaka firma leasingowa ma najlepsze warunki w danym przypadku. Można także podać pod dyskusję otrzymaną propozycje leasingu i dowiedzieć się czy jest rzeczywiście korzystna.

Materiał zewnętrzny