środa, 24 kwietnia 2019

imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza

RSS

Budowa zbiornika Racibórz Dolny: powstaje nowe koryto Psiny

14.06.2014 10:01 | 1 komentarz | żet

Na zaporze lewobrzerznej rozpoczęto wykonywanie nowego koryta rzeki Psiny. Oprócz tego rozpoczęła się rozbiórka opuszczonych przez mieszkańców budynków.

Budowa zbiornika Racibórz Dolny: powstaje nowe koryto Psiny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trwają prace przy budowie Zbiornika Przeciwpowodziowego na rzece Odrze Racibórz Dolny. Wykonawca - Dragados - zakończył już roboty polegające na pogłębieniu wykopu pod budowlę przelewowo-spustową. Nadal kontynuowane są prace przy wykonaywaniu dróg technologicznych na wszystkich trzech zaporach. Oprócz tego rozebrano już 25 obiektów kubaturowych w czaszy przyszłegozbiornika.

- Kolejne obiekty będą wyburzane po opuszczeniu ich przez mieszkańców - poinformował nas Jan Wawrzyniak z Biura Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry we Wrocławiu. Jak dodaje, aktualnie powstanie 5 z 10 zaplanowanych wysp w czaszy zbiornika. W maju bieżącego roku wykonano około 24 tysięcy kolumn żwirowych na wszystkich  zaporach. Przystąpiono także do ściągnięcia warstwy humu na kanale odpływowym. Z kolei na zaporze lewobrzeżnej rozpoczęto wykonywanie nowego koryta rzeki Psiny.

Polecamy również:

 


Zbiornik Racibórz Dolny będzie zajmował powierzchnię 2626 ha, a jego pojemność wyniesie 170 milionów metrów sześciennych w etapie II i 320 milionów metrów sześciennych (w tym 150 mln m3 pojemności użytkowej i 170 mln m3 pojemności powodziowej) w III etapie. Inwestycja ma być gotowa w 2017.Zasięg oddziaływania ochronnego zbiornika wraz z Polderem Buków będzie sięgać Wrocławia. Możliwości zbiornika pozwolą zredukować falę powodziową:

  • przy dysponowaniu 48 godzinną prognozą dopływu do zbiornika z wielkości 3120 m3/s do wielkości 1538 m3/s,
  • przy dysponowaniu 24 godzinną prognozą dopływu do zbiornika z wielkości 3120 m3/s do wielkości 1800 m3/s.

Kompleks będzie zlokalizowany na terenie dwóch powiatów: raciborskiego (gminy Krzyżanowice i Kornowac) i wodzisławskiego (gminy Lubomia i Gorzyce) oraz częściowo na terenie miasta Racibórz gdzie będzie zlokalizowana zapora czołowa i główne budowle hydrotechniczne. Największa część zbiornika (2/3) zlokalizowana będzie na terenie powiatu wodzisławskiego.