środa, 3 marca 2021

imieniny: Maryny, Kunegundy, Pakosława

RSS

PREMIER TUSK: Utworzymy państwowe składy węgla

05.06.2014 16:09 | 7 komentarzy | acz
Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 19:39

Blisko pięć godzin trwały rozmowy premiera Donalda Tuska z przedstawicielami górniczych związków zawodowych w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

PREMIER TUSK: Utworzymy państwowe składy węgla
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po spotkaniu w Katowicach z górniczymi związkami zawodowymi premier Donald Tusk zapowiedział dalszą prace międzyresortowego zespołu ds. poprawy sytuacji w górnictwie. W rozmowach premiera ze związkowcami uczestniczyli też m.in.: wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki i szef Kancelarii Premiera Jacek Cichocki, a także wojewoda śląski Piotr Litwa.

Premier Donald Tusk przedstawił związkowcom raport z pierwszego etapu prac międzyresortowego zespołu do spraw poprawy sytuacji w górnictwie węgla kamiennego.  - Zespół będzie pracował dalej tak, aby w kwestii zmian organizacyjnych w Kampanii Węglowej uniknąć scenariuszy drastycznych, w tym likwidacyjnych - zaznaczył szef rządu. - Zespół spotka się 16 czerwca, a spotkanie z moim udziałem i szerokiej delegacji związkowej odbędzie się 23 czerwca w Warszawie - zapowiedział.

Jednym z zagadnień, które dziś omówiono,  jest ograniczenie niekorzystnego importu nie tylko węgla kamiennego, ale i energii, a także wypracowanie takich programów naprawczych, które pomogą uniknąć drastycznych rozwiązań – zamykania kopalń, likwidacji miejsc pracy. – Nie leży w interesie państwa prosta ścieżka likwidacji kopalń, mamy wspólny ze związkowcami interes w tym, by szukać innych rozwiązań – podkreślał premier.

Podczas spotkania akcentowano też konieczność podjęcia skuteczniejszych działań eliminujących patologie w górnictwie.  Premier podkreślił, że handel węglem powinien być poddany pewnym regulacjom. - Nie chodzi o ograniczenie konkurencji, ale o zbudowanie pewnych standardów, m.in. poprzez certyfikacje i pilnowanie tego rynku przed nieuczciwą konkurencją - wyjaśnił szef rządu.

Jak poinformował Donald Tusk, dyskutowany był projekt utworzenia państwowych składów węgla. - Będziemy nad tym pracowali, czy będzie to nowa struktura, czy oparta na tych spółkach, które do tej pory zajmowały się handlem węglem -  zaznaczył szef rządu. - Węgiel w Polsce to nie tylko zysk, ale także kategoria strategii energetycznej, nie mówiąc o elementach społecznych i kulturowych na Śląsku - powiedział premier.

- Strona rządowa i związki zawodowe wspólnie zarekomendowały, że zamiast likwidacji, w kopalniach mających obecnie kłopoty należy wdrożyć programy naprawcze. To bardzo ważne ustalenie, zwłaszcza po wypowiedziach niektórych członków zarządu KW o konieczności likwidacji tzw. trwale nierentownych kopalń - powiedział po zakończeniu rozmów Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.

- To, co musimy zrobić najszybciej, to ustabilizowanie sytuacji finansowej Kompanii Węglowej. Musimy dobrze wykorzystać najbliższe tygodnie tak, abyśmy po kolejnym spotkaniu z premierem 23 czerwca mogli powiedzieć, że nie ma już widma upadku Kompanii, bo to na dzisiaj jest najistotniejsze. Oczywiście równolegle muszą toczyć się prace dotyczącą przyszłości całego sektora - zaznaczył Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. 

Podczas rozmów przedstawiona została część raportu międzyresortowego zespołu ds.  funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego. - Ze względu na ograniczoną ilość czasu omówiliśmy jedynie kilka pierwszych punktów tego dokumentu. O kolejnych będziemy rozmawiać na następnym spotkaniu w Warszawie za dwa tygodnie - wyjaśnił Dominik Kolorz.

Spotkanie w Katowicach to już czwarta tura rozmów premiera ze związkowcami poświęconych przyszłości branży górniczej. Szef rządu rozmawiał z górnikami 5 i 6 maja w Katowicach. Kolejne spotkanie odbyło się 16 maja w Warszawie.

(acz)