Poniedziałek, 27 września 2021

imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

RSS

Jak zapobiec podtopieniom w regionie? Wójt Utracki: Trzeba zmienić strukturę właścicielską gruntów rolnych

29.07.2021 10:30 | 8 komentarzy | żet

Koniec z prowadzeniem upraw do granicy zabudowy, zamiana pól przylegających do wsi na łąki - to pomysły wójta Krzyżanowic Grzegorza Utrackiego na rozwiązanie problemu podtopień w gminie.

Jak zapobiec podtopieniom w regionie? Wójt Utracki: Trzeba zmienić strukturę właścicielską gruntów rolnych
- Premier i wojewoda powinni podjąć działania w celu zapobiegania skutkom nawałnic, bo to się powtarza - twierdzi wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To nie dotyczy tylko Krzyżanowic

- Podtopienia były porównywalne do tych z 12 maja tego roku. Zalało głównie Krzyżanowice i Owsiszcze. W kilkunastu piwnicach była woda z błotem, woda wyrządziła też szereg szkód na drogach polnych. Gdybyśmy nie mieli oczyszczonej kanalizacji i zbiorników, skutki byłyby gorsze - mówi wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki o nawałnicy, która przeszła nad gminą wieczorem 28 lipca.

Jednocześnie G. Utracki wskazuje, że problem intensywnych opadów oraz skutków, jakie wywołują, nie dotyczy tylko gminy Krzyżanowice. - Przecież to samo dzieje się w innych regionach Polski, a także w Niemczech czy we Francji - dodaje wójt Krzyżanowic.

Łąki zamiast upraw

Zdaniem Grzegorza Utrackiego, przyczyny zjawisk atmosferycznych mają związek ze zmianami klimatu. Natomiast skutki, jakie one wywołują, należy wiązać również ze sposobem gospodarowania na roli.

- Uprawy są prowadzone do samych miejscowości. Pola nie zatrzymują nadmiaru wód opadowych, wszystko z nich spływa na posesje i ulice. Ziemia Skarbu Państwa powinna być zabezpieczone jako grunty zamienne dla tych rolników, którzy mają swoją ziemię bezpośrednio przy miejscowościach. Te grunty położone bezpośrednio przy miejscowościach powinny być zamienione w łąki, które mogłyby zatrzymać nadmiar wód opadowych - twierdzi wójt Utracki.

Co zrobić z państwową ziemią?

Ziemia Skarbu Państwa, o której wspomina wójt Krzyżanowic, to ponad dwa tysiące hektarów gruntów rolnych dzierżawionych przez spółkę Agromax (wójt nie wymienia nazwy tego przedsiębiorstwa).

W czerwcu tego roku rolnicy z powiatu raciborskiego zawiązali komitet, którego celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której część tych gruntów zostanie wydzierżawiona indywidualnym rolnikom.

Wójt Utracki krytykuje te działania (w sprawę zaangażowanych jest dwóch radnych opozycyjnych z Krzyżanowic), określając je mianem "spekulacji" i "podburzania".



Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.