Poniedziałek, 13 lipca 2020

imieniny: Irwina, Margarety, Sary

RSS

Pietrowice Wielkie rezygnują z dożynek?

02.06.2020 07:00 | 1 komentarz | mad

W Pietrowicach Wielkich zastanawiają się nad odwołaniem tegorocznych dożynek. Powodem jest COVID-19. To z jednej strony zaoszczędzenie części środków, a z drugiej ochrona mieszkańców przed ewentualnym zakażeniem się koronawirusem z Wuhan.

Pietrowice Wielkie rezygnują z dożynek?
Archiwalne zdjęcie z dożynek powiatu raciborskiego, których gospodarzem była gmina Pietrowice Wielkie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pietrowice Wielkie jako pierwsze w powiecie raciborskim, kiedy coraz głośniej mówiło się o koronawirusie, zdecydowały się na odwołanie imprez. Najpierw zapadła decyzja o rezygnacji z dorocznego spotkania pn. „Wielkanocne stoły”, później zrezygnowano z kolejnych wydarzeń, w tym m.in. majowej Eko-wystawy. Teraz w samorządzie zastanawiają się nad odroczeniem dożynek, a przynajmniej zmiany formuły wydarzenia. W tym roku w Pietrowicach Wielkich przewidziano sześć imprez w poszczególnych sołectwach, w tym gminne w Samborowicach.

Wójt Andrzej Wawrzynek mówi nam, że samorząd stosuje się do nakładanych przez rząd restrykcji związanych ze zwalczaniem pandemii. – Prawdopodobnie organizowanie imprez masowych w tym roku będzie ograniczone – przypuszcza. Zauważa, że w pewnej formie dożynki będą mogły się odbyć. Rolnicy oraz mieszkańcy spotkają się w kościele na mszy św. dziękczynnej. Jednak organizacja hucznych biesiad raczej nie wchodzi w grę.

– Obecnie nie ma wytycznych odnośnie imprez, a dożynki to wydarzenie gromadzące sporo osób – dodaje. Wójt zauważa, że rezygnacja z organizacji tego typu spotkań, to też pewna oszczędność dla budżetu samorządu. – Myślę jednak, że aby ludzie przyszli na imprezę, muszą się czuć bezpiecznie, a obecnie tego brakuje. Ja jako wójt nie zamierzam nikogo narażać – puentuje Andrzej Wawrzynek.

(mad)Ludzie:

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.