Niedziela, 7 marca 2021

imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty

RSS

Przebudują 16 kilometrów dróg polnych

24.02.2020 13:06 | 0 komentarzy | ż

Operacja zostanie przeprowadzona w ramach scalnia gruntów, na które Powiat Raciborski pozyskał wielomilionowaną dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Przebudują 16 kilometrów dróg polnych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ogromne pieniądze

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, od marca 2017 roku Powiat Raciborski realizuje zadanie dot. „scalania gruntów” w rejonie Amandowa i Krowiarek w gminie Pietrowice Wielkie. Przedsięwzięcie obejmuje ono prace geodezyjne oraz zagospodarowanie poscaleniowe. Celem zadania jest poprawa struktury obszarowej gospodarstw rolnych poprzez likwidację szachownicy gruntów, zaprojektowanie działek o regularnym kształcie odpowiadającym wymaganiom ich racjonalnego rolniczego użytkowania oraz wytyczenie i urządzenie funkcjonalnej sieci dróg dojazdowych do gruntów rolnych.

Koszt realizacji operacji wynosi 11,084 mln zł. Są to środki zewnętrzne w całości pozyskane przez Powiat Raciborski. 7,053 mln zł stanowią środki unijne, natomiast 4,031 mln zł to środki z budżetu państwa.

Wielka inwestycja

Powierzchnia gruntów objętych postępowaniem scaleniowym to prawie 1330 ha, zlokalizowanych na terenach rolnych Amandowa i Krowiarek. W tym roku w zakresie zagospodarowania poscaleniowego zostanie przebudowanych i utwardzonych 16,217 km dróg transportu rolnego, oczyszczonych i udrożnionych 1812 metrów bieżących rowów wraz z przepustami oraz przełożonych 350 metrów bieżących rurociągów drenarskich w oparciu o dokumentację projektową, jaka została już wykonana.

Szukają wykonawcy

Aktualnie powiat przystąpił do przeprowadzenia przetargu na wykonanie dróg transportu rolnego, którego rozstrzygnięcie planowane jest w marcu. Prace powinny ruszyć w kwietniu bieżącego roku, a ich zakończenie planowane jest na koniec października 2020 r.

Ponadto w marcu planuje się również przystąpić do przetargu na wykonanie prac związanych z oczyszczeniem, udrożnieniem i odmuleniem urządzeń melioracji wodnej i przekładką rurociągów drenarskich. Wszystkie prace powiat planuje odebrać i rozliczyć do końca tego roku.

Gdzie jeszcze?

Scalenie gruntów na obrębie Amandów i Krowiarki w gminie Pietrowice Wielkie jest już trzecim, które do tej pory zostało przeprowadzone przez powiat. Równorzędnie prowadzone są postępowania na obrębach: Lekartów i Samborowice w gminie Pietrowice Wielkie oraz Krzyżanowice i Roszków w gminie Krzyżanowice.

źródło: Powiat Raciborski, oprac. ż