Poniedziałek, 24 lutego 2020

imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy

RSS

Najmłodsi już wiedzą jak zachować się w gospodarstwie [ZDJĘCIA]

11.12.2019 12:29 | 0 komentarzy | mad

W zeszłym roku w Krzanowicach, w tym roku w Pogrzebieniu. Od dwóch lat Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Raciborzu wspólnie z placówkami oświatowymi organizuje dzień bezpieczeństwa. To wydarzenie mające na celu przestrzeganie najmłodszych przed niebezpieczeństwami czyhającymi w gospodarstwach.

Najmłodsi już wiedzą jak zachować się w gospodarstwie [ZDJĘCIA]
Śpiewem spotkanie ubarwiła uczennica Emilia Franica, mająca na swoim koncie wiele sukcesów muzycznych; występowała m.in. z Orkiestrą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Emilia swoją przygodę ze śpiewaniem rozpoczęła w wieku pięciu lat. Początkowo było to Raciborskie Ognisko Muzyczne, a kolejnym etapem edukacji wokalnej stało się Studio Muzyki, Piosenki i Teatru ARS Elżbiety Biskup.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Według informacji przedstawianych przez KRUS województwo śląskie jest obecnie najbezpieczniejszym obszarem dla prowadzenia działalności rolniczej. To znaczy, że jest relatywnie najmniej wypadków, chociaż wszelkie okoliczności przyrody, ukształtowania terenu oraz urbanizacji i przemysłowa działalność człowieka – sprawiają, że jest to równocześnie jeden z najmniej sprzyjających obszarów dla rolnictwa. Paradoksalnie, wynika z tego, że najbezpieczniej jest obecnie tam, gdzie jest najtrudniej.

W środę 11 grudnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pogrzebieniu odbył się Gminny Dzień Bezpieczeństwa. Spotkanie zostało poprzedzone szeregiem innych działań, mających na celu promowanie wśród uczniów pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego. – Dbamy o bezpieczeństwo uczniów, to też zadanie statutowe szkoły. Każda taka inicjatywa wpływa na świadomość najmłodszych – mówi Joanna Krasek, dyrektorka pogrzebieńskiej placówki.

W ramach środowego spotkania odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego pt. „Upadek czy przypadek” oraz przedstawiano inscenizacje promujące bezpieczną pracę na wsi. Ponadto odbyły się prelekcje, pokazy i zajęcia praktyczne przygotowane przez przedstawicieli instytucji uczestniczących w tym wydarzeniu.

Biorący udział w spotkaniu wójt Grzegorz Niestrój, cieszył się, że to właśnie placówka w Gminie, którą kieruje, współorganizuje to wydarzenie. – To ważny dzień dla nas wszystkich. Cieszę się bardzo, że całość została poprzedzona piękną akcją, gdzie widziałem, jak nasi najmłodsi w kamizelkach odblaskowych spacerowali do szkół – zauważał. 

– Mam nadzieję, że to wszystko wpłynie na to, że na naszych drogach i chodnikach będzie coraz bezpieczniej – dopowiadał wójt Niestrój.

Piotr Dobosz, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie podkreślał z kolei, że Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego robi wiele działań, aby nie być tylko i wyłącznie instytucją utożsamianą z tą, która pobiera składki i wypłaca świadczenia. – Istotnym elementem naszych działań jest działalność prewencyjna – powiedział podczas wydarzenia. – Jesteśmy jednym województwem w kraju, w którym nie odnotowaliśmy żadnego wypadku ze skutkiem śmiertelnym w rolnictwie. Każde działanie i spotkanie, jak to w Pogrzebieniu, skłania się na ten ogólny efekt, który nas cieszy – kontynuował. Wspominając również o sukcesie bieńkowiczanki, Renaty Wiesner, której gospodarstwo w 2019 roku znalazło się wśród najbezpieczniejszych gospodarstw rolnych w Polsce.

Środowe spotkanie współorganizowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Raciborzu wspólnie z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Pogrzebieniu. Pomoc udzielili: raciborska policja oraz straż pożarna, miejscowa OSP, Okręgowa Inspekcja Pracy w Katowicach, powiat raciborski, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz firmy „AgroFun” w Raciborzu i Zrzeszenie Plantatorów Roślin Okopowych w Rudniku.

Jak słyszymy od kierowniczki Placówki Terenowej KRUS w Raciborzu, Krystyny Lancman, Gminne Dni Bezpieczeństwa organizowane są na kanwie powiatowych konkursów dla gimnazistów, które dotyczyły właśnie bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych. Z racji reformy edukacji, a więc likwidacji gimnazjów, postanowiono zorganizować działania prewencyjne dedykowane uczniom podstawówek.

(mad)

Ludzie:

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.