Poniedziałek, 14 października 2019

imieniny: Alana, Kaliksta, Fortunaty

RSS

Przygotuj swój ciągnik na wiosnę. Porady na rozpoczęcie sezonu

19.03.2019 12:36 | 0 komentarzy | (s)

Doświadczeni rolnicy doskonale wiedzą, że w rolnictwie działa się w zgodzie z rytmem natury. To ona, niczym najwspanialszy kompozytor tworzy melodię, wedle której odbywają się polowe prace. Czasem, gdy pogoda dopisuje, zadania wykonujemy szybciej, innym razem wręcz przeciwnie - wszystko stoi, a my zaczynamy liczyć straty. Mimo ryzyka przykrych niespodzianek przyroda działa wedle od zawsze ustalonego schematu, czyli pór roku. Zima to czas odpoczynku, ale tylko pozornie, bo im bliżej wiosny, tym bardziej musimy pamiętać, aby wszelkie maszyny rolnicze, szczególnie ciągnik, przygotować do wymagającego sezonu. O czym musimy pamiętać?

Przygotuj swój ciągnik na wiosnę. Porady na rozpoczęcie sezonu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Każdy rolnik przyzna, że klimat trochę się zmienia, ale to samo dotyczy zmian we współczesnym, coraz bardziej nowoczesnym podejściu do prowadzenia swojego gospodarstwa. Widać to w szczególności po wyjątkowych, nowoczesnych maszynach rolniczych.

One też jednak, podobnie jak te bardziej wysłużone z poprzedniej epoki, wymagają napraw. Jak wiadomo - żaden pojazd, nawet ten najbardziej zachwalany, nie jest wolny od mniejszych i większych usterek. Najczęściej wymienić trzeba różne części rolnicze, w które warto zaopatrzyć się w specjalistycznych sklepach jak www.ZENOX.pl. Najbardziej właściwą porą, aby to zrobić, jest koniec zimy, gdy mroźne powietrze ustępuje miejsca pierwszym przejawom wiosny.

Od czego zacząć?

Najważniejsze to mieć plan, bo na jego podstawie będziemy wiedzieć, co wykonywać po kolei i nie zagubimy się w natłoku przedsezonowych prac. Sprawdzanie zacznijmy od maszyn, które od początku, od pierwszych zadań będą nam potrzebne. W dalszej kolejności zaś oceńmy stan pozostałych, nie tak pilnych, mogących jeszcze trochę poczekać. W zdecydowanej większości przypadków hierarchia jest znana - to właśnie ciągnik, używany niezmiennie od wiosny do jesieni jest tym pojazdem, o jaki musimy się zatroszczyć od razu, nie czekając aż sezon rozkręci się na dobre!

Pierwsze kroki - ocena stanu

Patrząc na ciągnik po zimie, pozornie może nam się wydawać, że nic się nie zmienił. Wygląda tak jak w poprzednim sezonie, ale to oczywiście złudne wrażenie, bo prawda czai się w środku, gdzie części rolnicze mogą nie być już w tak dobrej kondycji, jak na początku użytkowania. Musimy więc ocenić ich stan i zadecydować, czy wymiana jest konieczna, czy może poczekać do przyszłego sezonu.

Niezależnie, jaka będzie nasza decyzja, pamiętajmy, aby wymieniane części rolnicze były jak najlepszej jakości. Podczas ich doboru, fachowej porady mogą udzielić specjaliści ze sklepu internetowego www.ZENOX.pl. Jeśli posiadamy wystarczającą wiedzę na temat naprawy ciągników, możemy wiele zadań wykonać samodzielnie, nie jest to jednak tak proste, gdy jesteśmy właścicielami maszyny przeładowanej elektroniką.

Przystępujemy do działania

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielną pracę, musimy poświęcić na to trochę czasu, bo czeka nas sporo zadań. Oto, czym trzeba się zająć, aby ciągnik działał jak nowy!

  • Jak się mają układy?

W każdym pojeździe ogromne znaczenie mają układy: smarowania silnika, hydrauliczny i chłodniczy. Nie inaczej jest w ciągniku. Zacznijmy od pierwszego z wymienionych. Pamiętajmy, by raz do roku wymienić olej i filtry, ponieważ to właśnie te elementy decydują o dobrej kondycji ciągnika, jego nienagannym stanie technicznym. Kiedy zacząć działać? Zależy to zwłaszcza od ilości motogodzin (mtg) przepracowanych w maszynie. Jeśli wskazują, że to już czas, nie ma co czekać z wymianą oleju. Pamiętajmy, że systematyczna wymiana filtrów dobrej jakości zapewni stabilną pracę silnika.

  • W układzie chłodniczym musimy sprawdzić kilka rzeczy.

Najpierw jaka jest ilość i jakość płynu w układzie. Pamiętajmy, że powinniśmy go regularnie wymieniać - średnio co 2-3 lata lub po 3 tys. motogodzin. Po tym czasie traci on bowiem swoje właściwości. Zwróćmy też uwagę, jak czysty jest układ, ponieważ w chłodnicy dość łatwo zbierają się różne zabrudzenia, które ją zapychają. Powinniśmy ją przedmuchać i to samo powtarzać już podczas sezonu, zwłaszcza po bardziej intensywnych pracach w gospodarstwie. Na koniec oceńmy kondycję paska klinowego wentylatora chłodnicy.

  • Nie zapominajmy też o układzie hydraulicznym, który będzie działał jak należy, gdy zatroszczymy się o okresową wymianę oleju i filtrów. Podejmujemy więc de facto te same działania, co w przypadku układu smarowania silnika.

Akumulator i alternator - w jakiej kondycji?

Akumulatory dzielimy na obsługowe i bezobsługowe. Te drugie - jak ich nazwa wskazuje - nie wymagają naszej interwencji. Inaczej jest w przypadku akumulatora obsługowego. Oceniając jego stan, powinniśmy przede wszystkim przekonać się, jaki jest stopień naładowania (zrobimy to za pomocą woltomierza, który mierzy napięcie na ogniwach). Zbadajmy również poziom elektrolitu w akumulatorze (tutaj sytuację należy ocenić organoleptycznie, czyli upewnić się, czy płyty są w całości zanurzone w elektrolicie). Uzupełnić go można wyłącznie wodą destylowaną, a kontrolę należy przeprowadzać dość często - zimą co miesiąc, a latem po przepracowaniu około 125 mtg. W przypadku alternatora zaś nasza uwaga powinna po prostu skupić się na tym, jaki jest stan i napięcie paska klinowego.

Już po kontroli wszystkich podzespołów? I jak wyniki? Zadowalające, czy wręcz przeciwnie i kilka części przydałoby się wymienić? Jeśli jest taka potrzeba, powinniśmy szybko działać, by od razu zażegnać te problemy. W sposób błyskawiczny zamówimy wszystko, korzystając z internetowego sklepu rolniczego ZENOX, o którym wspominaliśmy wcześniej w artykule, a jaki znajdziemy na stronie www.zenox.pl. Niezależnie, co jest nam w danej chwili potrzebne, mamy pewność, że w sklepie ZENOX znajdziemy to, czego szukamy, a w razie wątpliwości możemy liczyć na profesjonalne doradztwo!

Materiał zewnętrzny