Poniedziałek, 22 kwietnia 2019

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Pomysł godny naśladowania

20.01.2015 14:37 | 0 komentarzy | eos

Każdy region naszego kraju skrywa niepowtarzalny urok. Ma go też tylko z pozoru mało atrakcyjna turystycznie Nędza na Raciborszczyźnie, gdzie z wielkim powodzeniem prowadzone jest przez państwa Urszulę i Bernarda Zaczyków gospodarstwo agroturystyczne. To właśnie oni są zwycięzcami tegorocznej 6. edycji Konkursu na „Najlepsze gospodarstwo agroturystyczne w województwie śląskim”, który organizuje Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w Katowicach wraz ze Śląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.

Pomysł godny naśladowania
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Położona w otulinie parku krajobrazowego „Cysterskie kompozycje krajobrazowe Rud Wielkich” posiadłość państwa Zaczyków, z dala od ruchliwych dróg, w zacisznym zakątku wśród pastwisk, łąk i lasu, stanowi doskonałe miejsce wypoczynku nawet dla bardzo wymagających gości. Bliskość natury sprawia, że jest to bardzo dobry punkt wypadowy dla mieszkańców dużych śląskich miast, takich jak np. położone nieopodal Gliwice, Bytom, czy Katowice.

Atutem gospodarstwa jest hodowla koni kabardyńskich, starej rasy pochodzącej z Kaukazu. Dziesięć pasących się rumaków dodaje uroku, a właściciele zachęcają do przejażdżek wierzchem po okolicy oraz nauki jazdy konnej. Atrakcją dla miłośników spacerów oraz wycieczek  rowerowych jest też pobliski rezerwat przyrody Łężczok. W lesie zaś można zbierać jagody i grzyby.

Poza tym gospodarstwo agroturystyczne w Nędzy oferuje wygodne pokoje, domową kuchnię śląską opartą na produktach własnych lub pochodzących z okolicznych gospodarstw, a także chleb z pieca chlebowego i ryby z przydomowej wędzarni. Wieczory spędzane na spotkaniach przy kominku dopełniają atmosfery panującej u państwa Zaczyków. Miejsce to szczególnie przyjazne jest dla gości lubiących spokój, dla rodzin z dziećmi, a także dla wszystkich osób spragnionych kontaktu z naturą i wsią.

Atrakcyjność gospodarstwa z Raciborszczyzny doceniła komisja wybierając je spośród pięciu zgłoszonych do konkursu, a położonych w powiatach: myszkowskim, zawierciańskim, cieszyńskim i żywieckim. Wpływ na ocenę miały m.in.: sposób funkcjonowanie gospodarstwa rolnego i agroturystycznego, walory ekologiczne, inwestycje związane z prowadzeniem działalności agroturystycznej, estetyka otoczenia i miejsca wypoczynku, bezpieczeństwo i komfort wypoczynku, jakość świadczonych usług, a także aktywność gospodarzy. Nie bez znaczenia było właściwe oznaczenie dojazdu w postaci tablicy informacyjnej, którą nie zawsze posiadały inne gospodarstwa agroturystyczne. Co więcej, Bernard Zaczyk planuje dalej rozwijać ofertę dla swych gości.

Zwycięzca konkursu został uhonorowany podczas grudniowej Konferencji podsumowującej konkursy zrealizowane w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w 2014 r., zorganizowanej w sali kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Spotkanie to przygotowane zostało przez Zarząd Województwa Śląskiego oraz ŚODR w Częstochowie. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali w nagrodę kosiarki, a wcześniej podczas Krajowej Wystawy Rolniczej odbywającej się w ramach Dożynek Jasnogórskich w Częstochowie, wręczone zostały im dyplomy i puchary.