Niedziela, 19 maja 2019

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Ziemniaczane dziwolągi, mamrot i pokaz młócki w Marklowicach

16.09.2014 11:09 | 0 komentarzy | abs

Marklowicki wehikuł czasu, ranczo Marklowice, wycieczka z ZUS-u - m.in. takie pojazdy przejechały w gminnym korowodzie dożynkowym. W minioną niedzielę w Marklowicach odbyły się XX jubileuszowe dożynki.

Ziemniaczane dziwolągi, mamrot i pokaz młócki w Marklowicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W tym roku w korowodzie wzięło udział 50 pojazdów. Inwencji w ich udekorowaniu nie brakowało. Było auto „Rus i Pol” na którym widniało hasło: „Gazu ni ma yno jabłka momy, a cukierki wam rozdomy”, było ranczo Marklowice z wójtową Lucy, wójtem, plebanem i filmową ławeczką, na której smakosze popijali mamrota, byli wreszcie przedstawiciele starej generacji rolników, którzy tak uświadamiali młodych: „przyjrzyj się hanysie młody, jak to piyrwej było, jak życie na Śląsku downij się toczyło". W konkursie na najładniej udekorowany pojazd dożynkowy wygrała „wycieczka z ZUS-u”.

W trakcie spotkania rozstrzygnięto także konkurs na najładniejszą posesję, do którego zgłosiło się 6 gospodarzy. Wygrała Pelagia Sobik, która otrzymała talon o wartości 500 zł. Frytkownicę i czajnik zdobyli natomiast zwycięzcy konkursu na najładniejszą dekorację dożynkową – państwo Anna i Zdzisław Firutowie.

W tym roku wśród dożynkowych konkursów królował ziemniak. Do konkursu na najcięższą bulwę ziemniaczaną zgłosiło się 18 osób. Najcięższego, ważącego 1 kg 200 g ziemniaka wykopała Monika Putek, zaś konkurs na najciekawszego ziemniaka-dziwoląga (startowało 29 osób) wygrał Dawid Wacławik. – Jak żyję takich ziemniaków nie widziałem. Może w przyszłości będziemy potęgą ziemniaczaną – podsumował zmagania wójt Tadeusz Chrószcz.

Na dożynkowej scenie wystąpił m.in. zespół taneczny „Aplauz”, grupa „HaNuta”, duet „Sempre”. Były pokazy pojazdów terenowych i zaprzęgów konnych. Można też było zobaczyć stare maszyny rolnicze: sieczkarnie, snopowiązałki czy pługi, a starostowie dożynkowi: Bogusława Miszczyk i Bogdan Musioł pokazali jak się dawniej młóciło zboże. Na zakończenie święta plonów uczestników bawił kabaret „Smile”.

(abs)