Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Przedszkole nr 15 jubileusz 50-lecia istnienia świętowało w RCK

27.05.2014 12:03 | 0 komentarzy | żet

- Przedszkole istnieje dzięki dzieciom i dla dzieci i to im dedykuję ten jubileusz - powiedziała w czasie uroczystej gali w Raciborskim Centrum Kultury Urszula Frydel, dyrektor przedszkola.

Przedszkole nr 15 jubileusz 50-lecia istnienia świętowało w RCK
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przedszkole nr 15 jest pierwszym w Raciborzu, które może cieszyć się z jubileuszu 50-lecia istnienia. W czasie uroczystości w RCK prezydent Mirosław Lenk nie szczędził słów uznania wszystkim osobom, które były zaangażowane w jej organizację. - Ta sala jest niezwykle wymagająca, gratuluję organizatorom tego, że udało się ją zapełnić - powiedział.

W rozmowie z nami dyrektor placówki Urszula Frydel nie kryła, że na sukcesie gali jubileuszowej zaważyło zaangażowanie rodziców, grona pedagogicznego i pracowników administracji. - W organizację jubileuszu zaangażowała się cała społeczność naszego przedszkola - podkreśliła i dodała, że podziękowania należą się również sponsorom, w tym Franciszkowi Hosnowskiemu, który dla wszystkich przedszkolaków ufundował ciasto na podwieczorek.

Co decyduje o tym, że mimo trudnej sytuacji demograficznej, w jakiej znalazł się Racibórz, przedszkolu udaje się trwać i pomagać w wychowaniu kolejnych pokoleń dzieci? Przede wszystkim renoma. - Dużo dobrego słyszeliśmy z żoną o tym przedszkolu, a jedną z przedszkolanek była nasza sąsiadka. To też miało znaczenie. Na decyzji o posłaniu naszych córeczek do "piętnastki" zaważyły więc przede wszystkim względy wychowawcze - mówi Adam Nizioł, ojciec uczęszczającej do przedszkola Kasi i absolwentki przedszkola z 2010 roku Oli.

Renoma nie bierze się z powietrza - jest efektem ciężkiem i pełnej zaangażowania pracy wszystkich pracowników przedszkola. - Staramy się, żeby dzieci były radosne, uśmiechnięte, żeby przychodziły do nas z chęcią. Organizujemy im zabawy z angielskim, tańcem, zajęcia logopedyczne, a nawet redktorskie - mówi Urszula Frydel. Efektem tych ostatnich jest redakowana przez dzieci razem z nauczycielką gazetka przedszkolna, w której umieszczane są wszystkie informacje z życia placówki. Gazetkę chętnie kupują rodzice.

Biorąca udział w uroczystości jubileuszowej radna sejmiku wojewódzkiego Ewa Lewandowska życzyła nauczycielom, aby co roku sprawdzał się scenariusz świadczący o tym, że funkcjonuje ono właściwie, tj. aby dzieci po krótkim okresie adaptacji nie chciały z przedszkola wychodzić, co zaświadcza o tym, że jest im tam dobrze. W przypadku "piętnastki" tak właśnie jest. - Zdarzają się lata, kiedy dzieci potrafią przez dwa tygodnie płakać za rodzicami, ale po tych dwóch tygodniach panie są już dla nich ciociami, tulą je i z tymi paniami dzieci idą do ostatniej grupy, a potem... nie potrafią się z nimi rozstać. Również rodzice są bardzo wzruszeni, kiedy dzieci odchodzą z przedszkola - mówi Uruszla Frydel.

Poseł Henryk Siedlaczek gratulował dyrekcji i pracownikom przedszkla oraz władzom Raciborza, które jego zdaniem może poszczycić się jedną z najlepszych w kraju siecią placówek oświatowych. - Władzom Raciborz, rodzicom, nauczycielom, dzieciom życzę zdrowia i uśmiechu, żeby to radosne widzenie rzeczywistości, które mamy w przedszkolu, trwało przez całe życie - powiedział.

Ludzie:

Ewa Lewandowska

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Henryk Siedlaczek

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.

Ludmiła Nowacka

Ludmiła Nowacka

dyrektor ZSOMS w Raciborzu, radna miasta Racibórz, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.