Czwartek, 28 stycznia 2021

imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

RSS

Bank Światowy zrekompensuje raciborzanom budowę zbiornika

22.05.2014 18:51 | 0 komentarzy | żet

Być może budowa przystaniu nad Odrą w Parku Zamkowym nie skończy się na utopieniu 2,9 mln zł w nadodrzańskim błocie.

Bank Światowy zrekompensuje raciborzanom budowę zbiornika
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trwa budowa Przystani kajakowej (wraz ze sceną) nad Odrą przy Parku Zamkowym w Raciborzu. Tymczasem w planach budowy Zbiornika Racibórz Dolny, którego obwałowania będą przecinać Odrę, nie przewidziano infrastruktury, która pozwoliłaby kajakarzom przeprawić się na miejski odcinek rzeki. W takim wypadku budowa przystani kajakowej przy parku straci sens. Istnieje jednak szansa, że plany budowy zbiornika zostaną zmienione na korzyść kajakarzy i miasta.

- Jesteśmy po dwóch spotkaniach z dyrektorem Bombałą [Augustyn Bombała, kierownik projektu budowy zbiornika - red.] i rzeczywiście na etapie dokumentacji projektowej nie przewidziano takiego urządzenia (...). Pan Bombała powiedział, że na tym etapie zmiany są jeszcze możliwe - odpowiedział na pytania radnego Roberta Myśliwego prezydent Mirosław Lenk w czasie czwartkowego (22.05.14) posiedzenia komisji gospodarki miejskiej.

Dodał, że misja Banku Światowego, który zapewnia częściowe finansowanie budowy Zbiornika Racibórz Dolny, przychylnym okiem patrzy na to przedsięwzięcie i możliwe, że koszt jego wykonania zostałby dodany do kosztu budowy zbiornika, co miałoby stanowić rekompensatę dla mieszkańców Raciborza i okolic za to, że zbiornik zajmuje tereny Gminy Racibórz (choć większa część zbiornika zajmować będzie tereny Gminy Lubomia).

W skład infrastruktury służącej przeprawie wchodziłyby schody z pochylnią w środku po jednej i po drugiej stronie obwałowań zbiornika oraz niewielka przystań na brzegu Odry miejskiej.

Mirosław Lenk dodał również, że wysoki stan wody na Odrze nie wpłynął na zaprzepaszczenie efektów pracy nad budową przystani w Parku Zamkowym. - Grodzie są już wbite, jeśli pogoda będzie łaskawa, wykonawcy powinno udać się zrealizować zamówienie na czas [początek października - red.] - powiedział. Z kolei radny Marian Gawliczek poprosił prezydenta, aby wpłynął na wykonawcę, by ten zwiększył tempo prac nad budową przystani, tak aby zaplanowany na pierwszy tydzień września spływ kajakowy z Kędzierzyna-Koźla do Raciborza mógł się odbyć z wykorzystaniem nowej przystani. Prezydent obiecał rozmowę w tej sprawie, ale niczego nie obiecuje.

W rozmowie z nami radny Robert Myśliwy podkreśla, że bardzo ważne jest, aby właśnie teraz wymusić na inwestorze nie tylko przeprawę kajakową, ale również ścieżkę pieszo-rowerową po koronie wału. -  To szansa na ponad 28 kilometrów nowych tras rekreacyjnych w Raciborzu. Szerokość korony wału to 6 metrów, więc warunki przestrzenne są. Wystarczy utwardzić i wyasfaltować 3,5 metra. Ważne, by uwzględniono to w projekcie w ramach dopuszczalnych korekt i ingerencji i by nie obciążało to budżetu lokalnych podmiotów samorządowych - mówi radny i dodaje, że po wybudowaniu zbiornika nikt nie wyda już żadnego pozwolenia na budowę.


Budowa przystani odbywa się przy wsparciu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Ewentualny brak przeprawy przez Zbiornik Racibórz Dolny dla kajakarzy mógłby zaważyć na negatywnej ocenie trwałości projektu i konieczności zwrotu unijnej dotacji. Przetarg na budowę przystani wygrała firma Borbud, która zdecydowała się podjąć jej wykonania za 2,9 mln zł. Dofinansowanie unijne wynosi 85% tej kwoty.Ludzie:

Marian Gawliczek

Marian Gawliczek

Radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Robert Myśliwy

Robert Myśliwy

Były naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu