Wtorek, 2 marca 2021

imieniny: Heleny, Henryka, Halszki

RSS

Oklaski na drugim spotkaniu w sprawie drogi Racibórz-Pszczyna

07.05.2014 18:13 | 0 komentarzy | ma.w

W Miedonii dalej od DK 45, w Brzeziu w stronę wysypiska i lasu - to główne zmiany jakich dokonano w poprzednich wersjach projektu, tzw. czarnego, najbardziej akceptowanego przez mieszkańców. Uwzględniono ich postulaty ze spotkań z projektantem w terenie. Dziś do magistratu przyszło około 50 osób.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Nie upieramy się przy wstępnych propozycjach - podkreślał wiceprezydent Wojciech Krzyżek. Przyznał, że kilka budynków będzie trzeba wyburzyć ale są to obiekty "wiekowe i nieczynne". Przypomniał, że miasto toczy wyścig z czasem by gotowy projekt przedłożyć marszałkowi jak najprędzej, bo wtedy ma większe szanse, że unijne pieniądze trafią do Raciborza. Bruksela założyła, że przeznaczy na ten cel 400 mln zł a wg wstępnych wyliczeń potrzeba 900 mln zł.

Katowicka firma Inkom, która niedawno przygotowała analizy ruchu drogowego dla Raciborza teraz, na zlecenie projektanta RDRP, sporządziła prognozę ruchu związaną z planowaną inwestycją. Omówił ją w magistracie Jan Gregorowicz.

Największe natężenie ruchu dotyczy kierunku północ - południe czyli od Opola do granicy z Czechami. Inkom stwierdził, że gdyby trasa na Pszczynę miała obsłużyć tylko ruch tranzytowy w kierunku Rybnika to inwestycja byłaby ekonomicznie nieuzasadniona. - Na szczęście region jest królestwem aut osobowych, a ten z Raciborza w kierunku Rybnika, a docelowo autostrady A1 jest duży i rosnący - ocenił Jan Gregorowicz. Wg prognoz ruchu do roku 2021 wzrośnie od 21% do 32%.

Doświadczony były samorządowiec Franciszek Fleger, mieszkaniec ul. Piotra Skargi radził urzędującym aby do projektu nie dokładać skomplikowanych rozwiązań bo inaczej nawet następne pokolenia nie doczekają jego realizacji.

Gdy projektant Egis Poland zaprezentował ostateczny przebieg Regionalnej Drogi Racibórz Pszczyna - z trasą odsuniętą od Kozielskiej, dwupoziomowym węzłem na Piaskowej i biegnącym w kierunku wysypiska śmieci odcinkiem przez Brzezie zebrani na sali klaskali. Lada moment ten wariant ma pojawić się w tzw. ESIM-ie, mapie dostępnej przez stronę internetową raciborz.pl