Wtorek, 24 listopada 2020

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Kultura

Epidemia na Śląsku:

Światło, barwa i kreska - wernisaż prac w RCK

25.04.2014 10:39 | 0 komentarzy | (q)

W czwartkowe popołudnie w Galerii Sztuki Współczesnej Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina 21 odbył się wernisaż prac - fotografii, rysunku, malarstwa i grafiki - młodzieży, która wzięła udział w projekcie "Światłem-Barwą-Kreską".

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Światłem-Barwą-Kreską" to projekt artystyczno-edukacyjny o charakterze proekologicznym realizowany pilotażowo z młodzieżową grupą eksperymentalną na terenie Arboretum Bramy Morawskiej w okresie ostatnich dwóch lat.

Przy projekcie jego autorka Gabriela Habrom-Rokosz współpracowała z Elżbietą Skrzymowską - pracownikiem naukowym Arboretum oraz Romanem Szczasnym - nauczycielem plastyki w raciborskim Gimnazjum nr 1. - Bardzo dziękuję, że odpowiedzieliście na moją propozycję współpracy i zechcieliście się włączyć w projekt - mówiła podczas wernisażu Gabriela Habrom-Rokosz, znana raciborska fotografka, wykładowczyni w PWSZ w Raciborzu.

Gabriela Habrom-Rokosz - autorka projektu

Jak mówi, pomysł na realizację projektu zrodził się dwa lata temu. - Przeraża mnie rosnące tempo życia. Materialny, konsumpcyjny świat przytłacza wszystko to co jest najważniejsze, wszystkie wartości ponadczasowe. Światło wskazuje, ale my i tak nic nie jesteśmy w stanie zobaczyć, bo tempo jest za duże - wyjaśnia Gabriela Habrom-Rokosz.

Uczestnicy projektu - młodzież gimnazjalna, licealna i studenci PWSZ w Raciborzu wraz z opiekunami - każdą wolną chwile spędzali na obserwacji przyrody. - Racibórz zawsze słynął z tego, że jest "zielonymi płucami" Śląska, na miejskich autobusach napisy "Racibórz przyjazny środowisku", więc tym bardziej nie mogę pogodzić się z obrazem dzieci przed monitorami komputerów - mówi autorka projektu. I dlatego wyszli w plener. Przemierzali ścieżki rezerwatu "Łężczok" i Arboretum Bramy Morawskiej o różnych porach dnia, obserwując i uwieczniając "światło, barwy i kreski".

Jednym z autorów, którego prace można było podziwiać podczas wernisażu były te autorstwa Łukasza Lorenca, ucznia II klasy liceum plastycznego. - Jedna z fotografii przedstawia mlecze i słońce, które w bardzo specyficzny sposób załamuje światło. Druga praca przedstawia komin i dym, który rysuje na niebie bardzo ciekawe cienie - opowiada autor.

- Dzięki projektowi inaczej patrzę na świat, na światło każdego dnia - mówi Alicja Świerczyńska, studentka I roku edukacji artystycznej w PWSZ w Raciborzu. - Na fotografii można pokazać wszystko co się chce, można pokazać zaśmiecony teren i jakoś przez to wpłynąc na świadomość ludzi, ale można też pokazać piękno natury.

(rck), fot. OQL