Wtorek, 7 lipca 2020

imieniny: Estery, Metodego, Kiry

RSS

Orły Raciborszczyzny: uczennice i uczniowie I LO wśród najlepszych w kraju

25.04.2014 16:00 | 0 komentarzy | żet

ZSO nr 1 w Raciborzu może pochwalić się licznym gronem finalistów i laureatów olimpiad na szczeblu centralnym.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W powiecie raciborskim zdolnej młodzieży nie brakuje: uczniowie podstawówek, gimnazjów i szkół średnich odnoszą sukcesy w konkursach i olimpiadach na szczeblach regionalnym i centralnym. Rok 2013/2014 szczególnie zapadnie w pamięci nauczycielom Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu, gdzie aż roi się od laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych, w szczególności z języka niemieckiego.

- Chyba po raz pierwszy mamy trzy finalistki Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Niemieckiego. Do tej pory do finału dostawały się jedna, maksymalnie dwie osoby - mówi nauczycielka języka niemieckiego w I LO Sybilla Weleda-Krężlewska. Aby dostać się do finałowej "szcześćdziesiątki szóstki" Sandra Mikołajec (finalistka), Vanessa Zwick (laureatka) i Paulina Mucha (laureatka) musiały wykazać się wiedzą na tyle obszerną, by pozostawić w tyle 25 000 młodych znawców języka niemieckiego z całego kraju. - Pomagam tyle, ile mogę, ale to jest ich sukces prywatny. To, co mogę przekazać... to tylko kropla. To jest ich wiedza i praca - komplementuje uczennice nauczycielka z I LO.

Dziewczęta przyznają, że przygotowań do olimpiady nie można zacząć na miesiąc przed. - Zaczęłyśmy dawno temu. Ja uczę się od dwóch lat. Musimy bardzo dużo czytać, bo to na tym szczeblu wszyscy uczestnicy olimpiady znają język perfekcyjnie. Liczy się więc wiedza o krajach niemieckojęzycznych: ich historii, kulturze, bieżących wydarzeniach politycznych - mówi Paulina Mucha. Potwierdza to Vanessa Zwick, która zwyciężyła w czwartej - międzynarodowej części olimpiady z języka niemieckiego. W nagrodę Vanessa, jako jedna z dwóch osób z Polski, weźmie udział w międzynarodowym trzytygodniowym seminarium we Frankfurcie nad Menem.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje również tegoroczna maturzystka - Marta Jończyk - uczennica klasy klasy 3H w I LO, która po raz drugi brała udział w Warszawie w etapie centralnym Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym uzyskując tym razem cenny tytuł finalistki.

Sukcesami swoich najlepszych uczniów może pochwalić się również wchodzące w skład ZSO nr 1 Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi. Jacek Nitychoruk został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki, a Bartłomiej Strózik finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej Gimnazjów. Opiekunami młodych matematyków są panie Dorota Ciężkowska i Małgorzata Szewczuk, które przyznają, że tacy uczniowe zapadają w pamięć. - Odczuwamy satysfakcję, kiedy przychodzą do szkoły średniej i dalej radzą sobie świetnie, gdy słyszymy, że są jednymi z najlepszych, dalej startują w olimpiadach - mówi M. Szewczuk.

W gimnazjum o takim profilu nie mogło również zabraknąć finalistów i laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego Gimnazjów. Sukcesami na tym polu mogą pochwalić się: Dominik Depta, Dominika Wysocka, Andrea Ploch, Daria Chrubasik, Marcin Wysocki i Paweł Fiołka. Ich opiekunem jest Teresa Kachel. - To jest bardzo liczne grono, tym bardziej, że w tegorocznej edycji olimpiady podniesiono poprzeczkę, już na pierwszym etapie oprócz znajomości języka trzeba było wykazać się znawstwem realiów Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

Czytaj więcej w najnowszym numerze Nowin Raciborskich