Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kaloryczne święta? Poznaj sekrety lżejszej Wielkanocy

Choć wigilia uważana jest za najzdrowszą kolację, to wielkanocne śniadanie można uznać za najbardziej wartościowe w całym roku.

Kaloryczne święta? Poznaj sekrety lżejszej Wielkanocy

W czasie świąt i rodzinnych biesiad pozwalamy sobie na więcej. Zwykle przygotowujemy i spożywamy zbyt dużo, na czym cierpi nasz żołądek. Często zapominamy o umiarkowanym jedzeniu, spacerze czy zamiennikach składników, które nieco odciążą nasz organizm. Co zrobić, by tegoroczna Wielkanoc była lżejsza, mniej kaloryczna a zarazem równie smakowita? W tych kwestiach doradzi nam Agnieszka Piskała, specjalistka ds. żywienia w programie edukacyjnym „Żyj smacznie i zdrowo”.

Klasyczna, ciężka Wielkanoc

Święta wielkanocne to dwudniowa feta. Choć w tym czasie nie można trwale przytyć (tak jak i nie można przez dwa dni zdrowo schudnąć) to ilość kalorii, jakich dostarczamy naszemu organizmowi jest zbyt duża. Przeciętnie spożywamy około 2000 kcal na dzień, a w okresie świąt może to być nawet

drugie tyle – ponad 4000 kcal! Pamiętajmy również o tym, że po świętach często zostaje nam jeszcze dużo jedzenia, które przez kilka kolejnych dni będziemy konsumować. Oczywiście okres świąt to czas dietetycznej dyspensy, ale mimo wszystko powinniśmy zachować umiar. – Na pewno należy

spróbować każdej potrawy, ale może nie z kilkoma dokładkami. W ten sposób podtrzymamy tradycję, a naszym dodatkowym świątecznym przysmakiem nie będą krople żołądkowe i tabletki przyspieszające trawienie – komentuje Agnieszka Piskała.

Wielkanocne potrawy, choć różnią się między regionami Polski, to zawsze łączy je jajko. Bez tego produktu nie wyobrażamy sobie Wielkanocy. Na bazie jajka przygotowujemy wiele potraw i przekąsek: jajka faszerowane, pasty jajeczne, sałatki i klasyczne jajka na twardo podane z majonezem i szczypiorkiem. Drugim ważnym elementem typowym dla polskiej kuchni wielkanocnej jest barszcz biały lub żurek. Dodatkowo na świątecznych stołach króluje biała kiełbasa, wszelkiego rodzaju mięsiwa, które doskonale komponują się z chrzanem, zawsze obecnym na stole. Natomiast zwieńczeniem świątecznej uczty muszą być słodkie przysmaki: serniki, mazurki i babki. Agnieszka Piskała podpowiada, by pamiętać o witaminach – Nowalijki i kolorowe pierwsze warzywa: rzodkiewki, ogórki, pomidory, koperek, szczypiorek nie tylko pięknie dekorują stół, ale są lekkostrawne i niskokaloryczne.

Sekrety lżejszej Wielkanocy

Wiele świątecznych potraw możemy przygotować w wersji light tak, aby nie ucierpiały na tym ani tradycja, ani smak przygotowywanych posiłków. Agnieszka Piskała zdradza, co zrobić, by było smacznie i zdrowo podczas Wielkanocy:

1. Przygotowując barszcz biały lub żurek nie zabielaj go dodatkowo śmietaną. Bez tego dodatku będzie równie smaczny i zdecydowanie lżejszy.

2. Białą kiełbasę podawaj gotowaną z dodatkiem barszczu czy żurku lub upiecz bez dodatku tłuszczu. Zrezygnuj z kiełbasy smażonej na patelni z dodatkiem podsmażonej na tłuszczu cebuli.

3. Przyrządzając jajka faszerowane, nadzienie wystarczy przygotować z rozgniecionych, ugotowanych na twardo jajek z dodatkiem koperku, szczypiorku lub pietruszki. Masa będzie miała odpowiednią konsystencję, więc nie ma potrzeby dodatkowo łączyć jej masłem.

4. Świąteczne sałatki niech będą przygotowane na bazie świeżych warzyw z dodatkiem lekkich sosów i dresingów na bazie jogurtu lub oliwy z oliwek.

5. Mięsiwa podawane na stole powinny być jak najchudsze – własnoręcznie pieczony schab z przyprawami, chuda szynka, polędwica to mniej kaloryczne rozwiązania niż tłuste kiełbasy, zawijany boczek czy tłusty baleron.

6. Samemu przygotuj domowy pasztet na bazie soczewicy lub chudego mięsa z dodatkiem ulubiony ziół i przypraw. Na pewno będzie smaczny i znacznie lżejszy.

7. Szykując świąteczne ciasta upiecz maksymalnie dwa rodzaje, np. babkę i sernik. Postaraj się zrobić ich zdrowszą wersję. Do mazurka kruchy spód wykonaj z dodatkiem mąki pełnoziarnistej, a wypełnienie z cienkiej warstwy kajmaku.

8. Serniki i paschy to typowe świąteczne ciasta. Do ich przygotowania wykorzystaj chudy ser i sezonowe owoce.

9. Przygotowując świąteczne potrawy użyj o połowę mniej wszystkich składników niż w przepisie. Zobaczysz, że i tak na stole znajdzie się dużo jedzenia, a nic się nie zmarnuje.

10. Potrawy nakładajmy na małe talerze i jedzmy małymi sztućcami. Dzięki temu zjemy mniej i nie odejdziemy od stołu z bolącym brzuchem.

11. Podczas świątecznych posiłków pijmy niegazowaną wodę, miętę lub delikatną herbatę np. zieloną. Zrezygnujmy z kalorycznych soków i napojów gazowanych.

Pamiętaj o spacerze z rodziną

Każda aktywność podczas świąt jest mile widziana, ale nie może być ona zbyt forsująca, szczególnie po obfitym posiłku. Po odejściu od stołu nie powinno się zaraz biegać, jeździć szybko na rowerze czy pływać. Po pierwsze, nie będziemy mieli na to energii, ponieważ wszystkie siły witalne organizmu przekierowane są do żołądka, a po drugie możemy poczuć mdłości. Podczas świąt powinniśmy postawić na aktywny wypoczynek, ale raczej w łagodnej formie. To czas na rodzinne spacery, marsze, nordic walking czy rekreacyjną jazdę na rowerze. Pamiętajmy jednak, że jakikolwiek ruch można podjąć, co najmniej godzinę po skończonym posiłku.

Ratunek po przejedzeniu

Przyczyn przejedzenia może być kilka: zbyt szybkie jedzenie, kaloryczne posiłki lub duża ilość pokarmu spożyta w krótkim czasie. Niestety po świętach niejedną osobę mogą dopaść przeróżne dolegliwości. Jak pomóc naszemu organizmowi i odciążyć żołądek podpowiada Agnieszka Piskała:

1. Na ostry, kłujący ból brzucha czy odbijanie się można zażyć krople miętowe i popić je

szklanką ciepłej wody.

2. Po spożyciu tłustego posiłku warto zjeść łyżeczkę majeranku i popić ciepłą wodą.

3. Herbata z dziurawca, melisy czy rumianku działa rozkurczowo i łagodząco na przewód pokarmowy.

4. Przy bólu brzucha należy położyć się, aby układ pokarmowy nie był ściśnięty i mógł prawidłowo pracować. Można też położyć na brzuch ciepły termofor, który działa rozluźniająco i wspomaga prawidłowe działanie przewodu pokarmowego.

5. Warto przejść się na spacer. Ruch również usprawnia trawienie.

Choć wigilia uważana jest za najzdrowszą kolację, to wielkanocne śniadanie można uznać za najbardziej wartościowe w całym roku. Najważniejsze, że to jedno z nielicznych, które spożywamy w spokoju, bez pośpiechu, celebrując wspólny czas i przyprawiając go do smaku rodzinną atmosferą. Nie pozwólmy, by humor popsuło nam przejedzenie. Jedzmy z umiarem, a po południu udajmy się z rodziną na spacer. Niech to będzie Wasz nowy zwyczaj, w myśl hasła kampanii edukacyjnej „Żyj smacznie i zdrowo”.

źródło: "Żyj smacznie i zdrowo" Winiary

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].