Wtorek, 18 czerwca 2019

imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy

RSS

Poświęcenie tablicy ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej w parafii NSPJ

06.04.2014 17:00 | 17 komentarzy | żet

Na uroczystość zjechały Kluby Gazety Polskiej z Rybnika, Gliwic, Tychów, Czerwionki. Pojawił się również senator Bolesław Piecha z listem Jarosława Kaczyńskiego.

Poświęcenie tablicy ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej w parafii NSPJ
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach/wśród odwróconych plecami i obalonych w proch - cytował "Przesłanie Pana Cogito" Zbigniewa Herberta członek raciborskiego Klubu Gazety Polskiej Marek Rapnicki w czasie uroczystości poświęcenia tablicy ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku oraz pomordowanych w Katyniu w 1940 roku. Tablica została poświęcona na terenie kościoła p.w. NSPJ w Raciborzu. Rapnicki dodał, nawiązując do wiersza Herberta, że zgromadzeni na uroczystości są "wyprostowani" i mają w swoich sercach miejsce na zapomniane w dzisiejszych czasach staropolskie słowo "patriotyzm".

Uroczystość rozpoczęła się 6 kwietnia o godz. 14.00 mszą świętą, którą sprawowali ks. Adam Rogalski, ks. Józef Gawliczek oraz ks. infułat Marian Żagan.  Wzięli w niej udział przedstawiciele "Solidarności", sympatycy KGP, Stowarzyszenia Dobro Ojczyzny, środowisk kombatanckich, sybiraków, Solidarni 2010, Klub Inteligencji Katolickiej oraz ludzie świata polityki, lokalnej i centralnej, m. in.: senator RP Bolesław Piecha, radni miejscy Ryszard Frączek, Tomasz Kusy, Robert Myśliwy, radna powiatowa Teresa Frencel. Gościem honorowym była wdowa po Januszu Kurtyce - Zuzanna Kurtyka.

Ksiądz infułat w niezwykle krótkim kazaniu przypomniał wypełnione trwogą i żalem chwile z kwietnia 2010 roku. - Pamiętamy przejmujące sceny z lotniska w Warszawie, gdzie były przywożone zwłoki ofiar - mówił i dodał, że nie można było o nich zapomnieć, stąd chwalebny, będący wyrazem głębokiej wiary zwyczaj odprawiania mszy świętych w kolejne miesięcznice tragedii. - Poświęcenie pamiętkowej płyty ku czci ofiar katastrofy powinno nam wszystkim pomóc uświadomić sobie prawdę o kruchości życia (...) A więc czuwajmy i bądźmy zawsze gotowi. Amen - zakończył.

Po mszy świętej uroczystość przeniosła się pod przykościelny mur, gdzie ustawiono kamień wraz z tablicą poświęconą tragicznie zmarłym i zamordowanym w Smoleńsku i lesie katyńskim<Katyń>. - Trzeba nam ufać głęboko, że ta historia będzie przynosiła lekcję dla przyszłych pokoleń - powiedział przed poświęceniem tablicy ks. Adam Rogalski. Zuzanna Kurtyka, wdowa po Januszu Kurtyce powiedziała, że 96 ofiar katastrofy smoleńskiej będzie złączona z pomordowanymi w lesie katyńskim w 1940 roku Polakami tak długo, dopóki "ta wspólnota, której członkowie zwą się Polakami, będzie trwać". W imieniu rodzin ofiar katastrofy podziękowała inicjatorom przedsięwzięcia i fundatorom tablicy.

List Jarosława Kaczyńskiego do zgromadzonych odczytał senator RP Bolesław Piecha. - Marzenia o Polsce jakiej pragnęli to nasze wspólne dziedzictwo - napisał prezes PiS. Piotr Smudziński z KGP w Raciborzu podziękował wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie oraz zgromadzonym. Następnie przyszedł czas na krótki recital twórczości Wojciecha Popkiewicza oraz poczęstunek w gościnnych murach pobliskiego Gimnazjum nr 5.

Ludzie:

Bolesław Piecha

Bolesław Piecha

Poseł do Parlamentu Europejskiego, polityk Prawa i Sprawiedliwości.