Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nie chcą przesiadek, nawet za darmo

Mieszkańcy „Dolnioka” odwiedzili radnych na ostatniej sesji w urzędzie gminy, aby wyrazić swoje zdanie na temat transportu publicznego na terenie gminy.

Nie chcą przesiadek, nawet za darmo

Na razie nie kończy się serial na temat komunikacji zbiorowej w Świerklanach. Choć darmowy bilet do Żor zapowiadany był na styczeń, prawdopodobnie mieszkańcy gminy będą mogli skorzystać z bezpłatnych kursów od 1 maja. Mieszkańcy Świerklan Dolnych przybyli na sesję, by na oczach radnych złożyć zażalenie do wójta. „My mieszkańcy Świerklan Dolnych jesteśmy zbulwersowani i zszokowani sytuacją jaka ma miejsce w komunikacji autobusowej w sołectwie Świerklan Dolnych. Po wystąpieniu z MZK wójt wraz z radnymi, a w szczególności z radnymi Świerklan Dolnych, zobowiązany jest do tego, aby zapewnić transport na takim poziomie, aby mieszkańcy nie byli poszkodowani. Zapewnienie transportu należy do zadań własnych gminy, dlatego mamy pretensje i żal do wójta o to, że z tego zadania się nie wywiązuje. Mieszkańcy, głównie osoby niepełnosprawne, starsze i chore, nie są na tyle sprawne, aby wchodzić do malutkich przepełnionych busów, gdzie wejścia są bardzo wąskie i nieprzystosowane do osób niepełnosprawnych. Rozkład jazdy busów jest również nie do zaakceptowania.” – piszą w petycji osoby niezadowolone z transportu zbiorowego.

Autobusy od maja

– Gmina wystąpiła z MZK z tego powodu, że nie miała wpływu na komunikację. Głównym problemem były kursy w kierunku Rybnika, gdzie gmina miała pięciu przewoźników, z których ZTZ Rybnik i MZK Jastrzębie byli dotowani z budżetu gminy, a w ograniczony sposób obsługiwali gminę. ZTZ obsługiwał tylko Jankowice i częściowo Świerklany Górne. Pozostali mieszkańcy musieli korzystać z prywatnych przewoźników. ZTZ nie potrafił dogadać się z MZK Jastrzębie odnośnie jednego biletu. O tym mówiło się już od kilku lat, a nie było żadnego ruchu z jednej czy drugiej strony. Z tego powodu Świerklany postanowiły zorganizować przewóz na swoim terenie, Żory na terenie granic miasta i Wodzisław u siebie – przypomniał wójt Antoni Mrowiec. – My chcemy zorganizować przejazd do Wodzisławia na tych samych warunkach, na jakich jest przejazd do Żor. Na 80 procent przejazd do Wodzisławia również będzie bezpłatny dla mieszkańców. Chcemy zmienić przewoźnika i w tym temacie mam się spotkać z firmą, która wygrała przetarg w Żorach. To firma A21. Wstępnie ustaliliśmy, że po uregulowaniu spraw w Żorach, będziemy dogadywać transport do Wodzisławia. Chcemy, aby były to te same autobusy co kiedyś, ale nie ma sensu, żeby jeździł duży autobus, który nie będzie mieć obłożenia. Będąc w MZK nie mieliśmy możliwości modyfikacji. Od pierwszego maja wszystko powinno sprawnie funkcjonować – zapowiada wójt.

Musicie obiecać

Mieszkańcy obecni na sesji nie chcieli zgodzić się z koniecznością przesiadki, jednak tylko w ten sposób gminie uda się sprawnie połączyć kursy w kierunku Wodzisławia i Żor oraz Rybnika. Wójt zapowiada również, że może pojawić się 14 kursów, ale wtedy bilet będzie płatny. Cena biletu jednorazowego ma wynosić 2 zł, miesięcznego normalnego 60 zł i ulgowego 30 zł. – Do tego jeszcze bardzo daleko. Są osoby, które nie potrafią wejść do małego busa, aby dojechać na rehabilitację. Ważne jest również, czy trzeba się będzie przesiadać – skomentowała Bronisława Wojtczak, mieszkanka ulicy Wodzisławskiej. Z przesiadką trzeba będzie się pogodzić. Gmina musi połączyć interesy wszystkich sołectw, również Jankowic, aby w miarę zadowolić wszystkich mieszkańców. Centrum przesiadkowe dla całej gminy będzie znajdowało się przy kościele w Świerklanach. Stąd autobusy pojadą na Rybnik, na Żory i Wodzisław. – Musicie nam obiecać, że autobusy będą przystosowane dla starszych i niepełnosprawnych – stwierdziła Bronisława Wojtczak. – Nic nie możemy obiecać. Mogę jedynie zapewnić, że będziemy robić wszystko, abyście państwo byli w miarę zadowoleni – podsumował przewodniczący rady gminy Włodzimierz Barwinek.

Szymon Kamczyk

 

Relacja z ostatniego zebrania sołeckiego w Świerklanach Dolnych z kontynuacją tematu komunikacji w najbliższym wydaniu Tygodnika Rybnickiego!

 

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Friedrich 26.03.2014 19:21
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jezdzila linia 228 przez świerklany ale wg wójta żaden "Świerklaniok" z tej linii nie korzystał.

jaaa 25.03.2014 21:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Kiedyś po południu znajoma z dzieckiem chciała wrócić busem do Wodzisławia - czekamy, czekamy...a gdzie kierowca? Jechał, ale na nasz przystanek nie podjechał!Bo? A bo się spieszył!

ikaga 24.03.2014 23:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To może jeszcze ktoś pomyśli o dzieciach, które z ulic Szerockiej i Boryńskiej nie mają żadnego dojazdu do gimnazjum.

jaaa 24.03.2014 21:00

żeby jeszcze te busy jeździły - tymczasem przewoźnik posyła kierowców np po południu tylko wtedy, gdy nie ma innych, bardziej dochodowych zleceń

marol 24.03.2014 20:53
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

W tej gminie trza wymienić radnych!!!!!!!!!!!!!!!!To jest towarzystwo wzajemnej adoracji !!!!

Arteks 24.03.2014 18:29
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Mieszkańcy gminy, po pierwsze wyciągnijcie z tego wnioski i nie głosujcie już nigdy na tak niekompetentnego wójta gminy jakim jest Mrowiec. Po drugie nie dajcie sobie wciskać jakichś bajek o darmowych kursach bo nie ma darmowej komunikacji - ktoś musi pokryć koszty funkcjonowania komunikacji. Jeśli nie będzie biletów - całość będzie musiała być pokryta przez podatników z gminy Świerklany, nawet tych którzy z komunikacji w ogóle nie korzystają. Po trzecie nie ma żadnego problemu aby autobusy ZTZ obsługiwały całą gminę Świerklany - problem w tym, że sknerus Mrowiec nie chce za to płacić w przeciwieństwie np. do świadomych ważności problemu wójtów z Gaszowic, Lysek czy Jejkowic które świetnie dogadują się z ZTZ. Po czwarte nie dajcie sobie wcisnąć jakichś małych busików bo to są przeważnie jeżdżące "pojazdy śmierci", niebezpieczne i niewygodne dla podróżnych. Kobieta z wózkiem albo niepełnosprawna osoba do nich nie wchodzą. Na zachodzie nie do pomyślenia jest aby w komunikacji ludzi woziły pojazdy wymyślone do przewozu paczek i towaru! Żądajcie nowoczesnych autobusów (mogą to być pojazdy midi które są mniejsze od zwykłych autobusów ale zachowują wszystkie cechy autobusu) i przedłużenia jakieś linii ZTZ z Rybnika bo tam pracuje i uczy się 90% mieszkańców waszej gminy, a nie w Żorach czy Wodzisławiu gdzie mieszkańcy gminy nie mają za bardzo po co jeździć.