Poniedziałek, 24 czerwca 2019

imieniny: Jana, Danuty, Janiny

RSS

Kosztowny drenaż przy Nautice potrzebny na imprezę jeździecką

07.03.2014 09:49 | 10 komentarzy | art

Rada Gminy wyraziła zgodę na wykonanie drenażu terenu za basenem Nautica. W połowie roku mają się tam odbyć, organizowane przez powiat zawody jeździeckie.

Kosztowny drenaż przy Nautice potrzebny na imprezę jeździecką
Wójt przypomniał, że zagospodarowanie terenu wokół Nautiki wymagać będzie sporych nakładów. Niektórzy radni zastanawiają się jednak czy akurat teraz jest dobry czas na takie działania.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Koszty wykonania drenażu oszacowano wstępnie na 200 tys. zł. Taką kwotę trzeba było znaleźć w napiętym budżecie gminy. Udało się, bo w zeszłym roku gmina zanotowała 2,9 mln zł nadwyżki z tytułu niezrealizowanych zadań i oszczędności w oświacie. Około 2,6 mln zł przeznaczono na zmniejszenie tegorocznego deficytu, co oznacza, że o tyle mniej gmina zaciągnie w tym roku kredytów. Kolejne 100 tys. zł przeznaczono na inne wydatki, 200 tys. na wspomniany drenaż. Ten ostatni wydatek nie wszystkim radnym przypadł do gustu.

 

Czy jest to potrzebne teraz?

- Jeszcze na sesji w grudniu mówiliśmy sobie, że należy do maksimum ograniczać wydatki, ciąć koszty. Przychodzi następna sesja i co? Wydajemy 200 tys. zł na drenaż terenu, który nie wiadomo kiedy będzie nam do czegokolwiek przydatny. Może za 10 lat coś uda się tam zrobić – nie krył swoich wątpliwości radny Konrad Kamczyk. Podobnie myśli radny Ryszarda Nielaba. - Na mój rozum nie jest to gospodarne zarządzanie – stwierdził Nielaba, któremu nie podobało się również to, że wójt wcześniej nie skonsultował tego wydatku z radnymi. Z kolei Maria Jakubczyk wytknęła wójtowi, że rozpoczyna kolejną inwestycję, zamiast skupić się na tych, które były planowane od dłuższego czasu. - Obawiam się, że za miesiąc się okaże, iż znów na coś brakuje pieniędzy – powiedziała radna Jakubczyk.

 

Drugi basen

Środki zostaną przeznaczone na wykonanie drenażu przy basenie Nautica (pomiędzy placami zabaw i Orlikiem). Teren jest podmokły i przy jakiejkolwiek ulewie od razu pojawia się na nim mnóstwo wody. - Można powiedzieć, że mamy tu wtedy drugi basen, tyle że odkryty – przyznaje radny Ryszard Grzegoszczyk, sołtys Gorzyc. Tymczasem latem na tym terenie Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu chce zorganizować zawody jeździeckie. Wójt Piotr Oślizło uważa, że skoro jest szansa na zorganizowanie dużej imprezy to należy teren do niej przygotować. - My musimy się zastanowić czy chcemy promować tę naszą zieloną gminę czy nie. Taka impreza to uważam dobra promocja gminy. Starosta mógłby ją zorganizować gdzie indziej, w ościennych gminach nie brakuje miejsc. Ale chce to zrobić u nas, bo jest mieszkańcem naszej gminy – argumentował Piotr Oślizło. Ostatecznie większość rady przyznała mu rację i podjęto uchwałę o przeprowadzeniu odpowiednich zmian w budżecie gminy.

 

(art)