środa, 14 kwietnia 2021

imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

RSS

WAŻNE:

Z Raciborza do Bohumina tylko przez Katowice

06.03.2014 14:15 | 9 komentarzy | web

Aby z Raciborza dojechać pociągiem do Czech, trzeba wpierw wybrać się w 2 godzinną podróż do Katowic, a przecież do granicy jest stąd 25 km. Łukasz Bordo ze Stowarzyszenia Kolej na Śląsk ma propozycję jak skończyć z absurdem.

Z Raciborza do Bohumina tylko przez Katowice
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy chciałbyś aby powstało kolejowe połączenie Racibórz - Ostrawa

Chciałbym zająć się kolejowym połączeniem transgranicznym z Bohuminem/Ostravą, które aktualnie nie jest dostępne w ofercie żadnego przewoźnika. Żeby pociągiem zajechać na południe Europy trzeba wpierw wybrać się w 2 godzinną podróż do Katowic, a przecież zaraz za naszą Polską granicą z Ostrawy odjeżdżają bezpośrednie pociągi do chociażby Pragi czy Wiednia. Nawet jadąc pociągiem z Raciborza do Cieszyna przez Czechy podróż trwałaby o wiele krócej.

Są dwie możliwości aby takie połączenia uruchomić. Jeśli Koleje Śląskie, które aktualnie są w trakcie realizacji planu naprawczego nie zgodzą się na połączenia Racibórz - Bohumin/Ostrawa to zostaje jeszcze opcja aby czeski przewoźnik CD obsługiwał te połączenie. Rozmawiałem z przedstawicielem CD i wyraził on swoje zainteresowanie odnośnie prowadzenia połączeń do Raciborza. Jedynym problemem będzie dofinansowanie w/w połączenia na odcinku Chałupki-Racibórz. Jedną z możliwości jest dofinansowanie przez lokalne samorządy. Nakłady mogą okazać się niewielkie w porównaniu z tym jakie to może przynieść korzyści dla regionu.