Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ogólnopolska akcja walczy o czyste powietrze

Zanieczyszczenie powietrza będące efektem palenia śmieci w piecach i niskiej emisji to problem większości polskich miast. Tematyce tej poświęcona jest II edycja ogólnopolskiej akcji Listy dla Ziemi Fundacji Ekologicznej Arka. W projekt, nad którym patronat objęło Ministerstwo Środowiska, włączyło się już ponad 200 gmin z całej Polski.

Ogólnopolska akcja walczy o czyste powietrze
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Czas działać lokalnie

Polskie miasta pod względem jakości powietrza są jednymi z najbrudniejszych w Unii Europejskiej. By sprostać normom unijnym, potrzeba konkretnych działań na poziomie krajowym i lokalnym. Przykładem Kraków, w którym w ubiegłym roku podjęto decyzję o zakazie ogrzewania węglem.

Stop paleniu śmieci w piecach

Listy dla Ziemi to jedna z nielicznych akcji zajmujących się edukacją społeczeństwa w zakresie palenia odpadów w piecach i niskiej emisji. Do ogólnopolskich działań przyłączyło się już ponad 200 gmin z całej Polski, a liczba ta stale rośnie. W ramach projektu zorganizowano do tej pory ogólnopolski Dzień Czystego Powietrza oraz Ośmiokąt Edukacyjny. Podczas finału, czyli w kwietniu, uczniowie z miejscowości, które zgłosiły się do akcji, napiszą w szkołach listy na papierze z makulatury. Będą w nich przekonywali swoich rodziców do proekologicznych postaw i mówili o zagrożeniach wynikających ze spalania odpadów w piecach.

Niebezpieczna niska emisja

Akcja ma za zadanie uświadomić społeczeństwu konsekwencje, jakie dla zdrowia ludzi i dla środowiska ma palenie śmieci w piecach. Trujące substancje i pyły powstające w procesie spalania są bowiem przyczyną wielu niebezpiecznych chorób, w tym alergii czy chorób nowotworowych.

Drugim ważnym problemem jest niska emisja, którą część społeczeństwa kojarzy jako zjawisko pozytywne, czyli niską emisję CO2 do atmosfery. Tymczasem niska emisja powstaje podczas ogrzewania domów paliwem kiepskiej jakości w starych piecach o złej kondycji technicznej. W efekcie podczas procesu spalania do atmosfery przedostaje się wiele zanieczyszczeń, takich jak tlenek azotu, tlenek siarki czy dwutlenek siarki.

Dołącz do walki o czyste powietrze

Zanieczyszczenie powietrza to palący problem. Gminy, które nie włączyły się jeszcze do akcji, wciąż mogą to zrobić. Wystarczy pobrać formularz ze strony listydlaziemi.pl.

Kampanię Listy dla Ziemi dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronat nad akcją sprawuje Ministerstwo Środowiska.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].