Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bottrop w Radlinie z pruską ścianą

Emma, której już nie ma, czyli o radlińskim „Bottropie”

Bottrop to niemieckie miasto w Nadrenii-Północnej Westfalii. Ważny ośrodek przemysłowy na mapie Niemiec, miejsce wydobycia węgla i ropy naftowej. Od 1919r. na prawach miejskich. Wielki industrialny boom w Niemczech na przełomie XIX i XX wieku splótł to niemieckie miasto z Radlinem, w którym przez długie lata… również znajdował się Bottrop.

Polskojęzyczna pocztówka
Bottropem nazywano północną część osiedla, od dzisiejszego centrum rekreacyjnego Szluchta, aż do Schlafhausu (czyli Inco) i boiska Błyskawicy Radlin, późniejszego Górnika. Na znacznej części radlińskiego Bottropu dziś znajduje się osiedle przy ul. Wieczorka. Skąd wzięła się nazwa? W tym miejscu swego czasu zamieszkała spora grupa osób pochodzących z niemieckiego Bottrop. Zwłaszcza okres powstań śląskich był momentem, w którym zarówno strona polska, jak i niemiecka, walcząc o swoją sprawę mobilizowała swych krajan do osiedlania się na terenie Śląska i głosowania za przynależnością państwową tych terenów. Aspiracje narodowościowe musiały zmierzyć się z czynnikami ekonomicznymi. Do niemieckiego miasta również wyemigrowało wielu mieszkańców polskiej części Górnego Śląska. Zachowała się nawet polskojęzyczna pocztówka z Bottrop, na której widzimy m.in. polską księgarnię dla mniejszości z Polski.

Pruska ściana
Radliński Bottrop oprócz nazwy miał jeszcze jedną ważną niemiecką cechę. Architektoniczną. Wśród budynków tej części Kolonii Emma na szczególną uwagę zasługiwała tzw. pruska ściana, zwana też murem pruskim. To charakterystyczny ciąg budynków (familoków) wzdłuż dzisiejszej ul. Wieczorka, do skrzyżowania z ul. Mariacką. Bottrop zniknął z mapy Radlina w okresie wzmożonego napływu ludności do pracy w kopalni Marcel w latach Polski Ludowej. Na miejscu wyburzonych familoków wybudowano osiedle mieszkalne składające się z 13 bloków dla 25 rodzin każdy. Jednak w pamięci mieszkańców zachowała się niemiecka nazwa  dzielnicy, zaś wielu przyjezdnych z Bottrop pozostało już w Radlinie. Na Bottropie właśnie.

Marek Gajda



Tekst powstał przy wsparciu kilku osób. - Specjalne podziękowania dla mieszkanki, która interesuje się historią Radlina, Donaty Pająk, dla radnego Aleksandra Żmijewskiego, który przygotował mapę, a także Lutza Budrassa, czyli historyka z Niemiec, który do nas napisał - podkreśla Marek Gajda, rzecznik prasowy radlińskiego urzędu miasta.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].