Wtorek, 23 lipca 2019

imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława

RSS

27.02.2014 06:59 | 5 komentarzy | tora, art, mas, abs

Zniżki dla rodzin mających przynajmniej trójkę dzieci? Miasta i gminy naszego powiatu różnie podchodzą do sprawy.

Rodzina 3+ nie wszędzie działa. Sprawdź, dlaczego
Klaudia Burian, jedna z wodzisławianek korzystających z karty Rodzina 3+
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW W lutym mija drugi rok funkcjonowania w mieście specjalnego programu dla rodzin wielodzietnych. Uczestniczy w nim 250 rodzin. - Pierwsze karty zaczęliśmy wydawać w lutym 2012 roku. Dziś możemy powiedzieć, że program okazał się sukcesem. Kartami Rodzina 3 + posługuje się około 1,5 tysiąca wodzisławian. Ta liczba ciągle rośnie. Nowe wnioski o wydanie specjalnych kart dla wodzisławskich rodzin wielodzietnych realizujemy w każdym miesiącu. Nie ma tygodnia, by do Biura Prezydenta Miasta, które wydaje karty, nie spłynęły minimum 2-3 wnioski – informuje Barbara Chrobok, rzecznik Urzędu Miasta Wodzisławia.

Program Rodzina 3+ zaczął formalnie obowiązywać w Wodzisławiu Śląskim 1 marca 2012 roku. Od tego momentu każdy posiadacz imiennej karty może korzystać ze zniżek i promocji proponowanych przez jednostki miejskie oraz firmy prywatne, które przystąpiły do programu. Dziś tych firm jest 14. Posiadacze kart jeżdżą też taniej komunikacją miejską.

Kartę „Rodzina 3+” otrzymuje każdy członek rodziny wielodzietnej i rodziny zastępczej spełniający kryteria regulaminowe. Program „Rodzina 3+” przeznaczony jest dla rodzin składających się z rodziców wychowujących troje lub więcej dzieci do 18. roku życia lub do ukończenia 25. roku życia, gdy dziecko uczy się lub studiuje oraz dla rodzin zastępczych zamieszkałych na terenie Wodzisławia Śląskiego. Karta ważna jest rok od jej wystawienia. Aby korzystać z niej dłużej należy ją zaktualizować. W tym celu należy wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go razem ze starymi kartami w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta.

 

RADLIN

W Radlinie program „Rodzina 3+” działa od dwóch miesięcy. Ma na celu wsparcie rodzin z co najmniej trójką dzieci oraz rodzin zastępczych. Specjalna karta, którą otrzymują osoby objęte programem, uprawnia do zakupu biletów wstępu z 30 proc. zniżką na płatne imprezy kulturalne organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Radlinie oraz z 50 proc. zniżką na usługi świadczone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Do akcji mogą przystępować także firmy, które zaoferują posiadaczom kart system zniżek i rabatów na oferowane przez siebie usługi czy produkty.

Jakie jest zainteresowanie posiadaniem takiej karty? Dotychczas wydano 57 kart (w sumie 15 rodzin). Kolejka chętnych jest dłuższa. Wpłynęły już 22 kolejne wnioski (7 rodzin). Następne karty zostaną przydzielone pod koniec lutego. Dzieci do lat 10 znajdują się na karcie rodziców. Powyżej 10 lat - mają swoje własne karty.

 

PSZÓW, MSZANA

Pszów na razie nie myśli o wprowadzeniu karty z pakietem zniżek dla rodzin wielodzietnych. - Nie rozważaliśmy tego. Nigdy nie było to przedmiotem dyskusji podczas sesji czy komisji, nie mieliśmy też takich sugestii ze strony mieszkańców - mówi burmistrz Marek Hawel. W Mszanie temat nie był omawiany.

 

RYDUŁTOWY

W Rydułtowach pakiet zniżek dla rodzin wielodzietnych również nie funkcjonuje. - Swego czasu próbowaliśmy za pośrednictwem Rydułtowskiego Parku Przedsiębiorczości wypromować akcję mającą na wprowadzenie rabatów na oferowane przez zainteresowanych przedsiębiorców usługi czy produkty dla członków rodzin wielodzietnych. Ale nie spotkało się to z większym odzewem - mówi sekretarz miasta, Krzysztof Jędrośka. Również Rydułtowskie Centrum Kultury testowało system zniżek dla rodzin wielodzietnych na organizowane przez siebie imprezy, zajęcia czy seanse kinowe. Zainteresowania jednak nie było, więc RCK skupia się na zniżkach dla innych grup. Na przykład ulgowe bilety do kina mogą kupić dzieci, młodzież czy seniorzy.

W Rydułtowach temat zniżek dla rodzin wielodzietnych był już poruszany na forum rady miasta. W 2011 r. radny Marek Wystyrk, zarazem szef Stowarzyszenia Moje Miasto, zaproponował uruchomienie Rydułtowskiego Banku Przyjaznych Rodzinie. Bank miał być miejscem, nawet i wirtualnym, do którego mogłyby zgłaszać się firmy lub instytucje, które za zniżki dla rodzin wielodzietnych otrzymywałyby np. logo na witrynę sklepową i byłyby umieszczone na liście przyjaznych dla rodzin. A kolejnym krokiem miałaby być, wzorem innych miast w Polsce tzw. Karta Dużej Rodziny, która uprawnia do korzystania ze zniżek w miejscach publicznych a także z komunikacji miejskiej. Pomysł ostatecznie nie został zrealizowany. Teraz radny Wystyrk powraca do tematu. - Na sesji 20 lutego jako klub radnych Moje Miasto złożyliśmy wniosek formalny o wprowadzenie do porządku obrad majowej sesji, która będzie poświęcona pomocy społecznej, punktu dotyczącego sytuacji rodzin, w tym wielodzietnych. Temat jest ważny i chcemy o nim dyskutować. We wniosku prosimy także o informację, jak wygląda struktura rydułtowskich rodzin, żebyśmy mieli świadomość, ile jest rodzin 3+, 4+ czy więcej - podkreśla radny Wystyrk.

 

GORZYCE

Wójt Piotr Oślizło zapowiedział wprowadzenie karty dla rodzin wielodzietnych pod koniec zeszłego roku. - Nie chodzi tylko o wsparcie materialne, ale przede wszystkim o możliwość większego dostępu do zajęć sportowych i edukacyjnych organizowanych przez nasze jednostki, np przez Wiejskie Domy Kultury. W program zaangażowani byliby wolontariusze z takich jednostek, którzy pomagaliby poprzez organizację dodatkowych zajęć popołudniowych dla dzieci z rodzin wielodzietnych, co odciążyłoby trochę rodziców w opiece. W ramach programu funkcjonowałyby też ulgi do biletów autobusowych, czy do biletów wstępu na basen – wyjaśniał w grudniu Piotr Oślizło. Główne założenia programu mają być gotowe do końca pierwszego kwartału 2014 roku.

 

GODÓW

Gmina nie planuje wprowadzenia karty dla rodzin wielodzietnych. - W naszym przypadku za bardzo nie ma to sensu. Nie jesteśmy miastem, nie mamy basenu, teatru, czy kina, więc trudno powiedzieć, gdzie taka karta mogłaby być wykorzystana – mówi Mariusz Adamczyk, wójt Godowa. Gmina dopłaca do transportu zbiorowego, organizowanego przez starostę powiatu wodzisławskiego. Adamczyk jednak nie przesądza czy możliwe jest by członkowie rodzin wielodzietnych mogli jeździć autobusami za darmo bądź taniej niż inni. - Nie wiem czy prawnie mamy takie możliwości. Musielibyśmy to wyjaśnić – mówi wójt.

 

LUBOMIA, MARKLOWICE

Gminy zamierzają ulżyć rodzinom wielodzietnym poprzez dopłaty do opłat śmieciowych. Piszemy o tym rzeczej w "Nowinach Wodzisławskich". O innych udogodnieniach na razie nie słychać.