środa, 13 listopada 2019

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Co myślisz o komunikacji? Powiat wodzisławski czeka na twój głos

11.02.2014 12:24 | 2 komentarze | tora

Powiat wodzisławski opracował plan zrównoważonego rozwoju transportu zbiorowego. Do 14 lutego zbiera opinie mieszkańców na temat dokumentu.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z dokumentem można zapoznać się tutaj. Opinie można przesyłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres autobusy@powiatwodzislawski.pl, podpisane imieniem i nazwiskiem zgłaszającego.

W dokumencie czytamy m.in. "W dużych aglomeracjach, gdzie publiczny transport drogowy osób jest rozwinięty, przewozy pasażerskie stanowią nadal około 75% całego transportu osób. Wynika to przede wszystkim z dużej dostępności tego rodzaju transportu i tradycji. Sytuacja w powiecie wodzisławskim jest niestety odmienna, gdyż w wyniku wieloletnich zaniedbań i braku systemowych rozwiązań społeczeństwo zostało skutecznie zniechęcone do korzystania z transportu publicznego. Odbywało się to między innymi poprzez systematyczną likwidację kursów oraz złą jakość taboru, którym przewozy były wykonywane. Taką politykę prowadziło między innymi Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Rybniku – monopolista na rynku przewozów w powiecie wodzisławskim. Zakończył on wykonywanie przewozów na obszarze powiatu w lipcu 2011 r., dodatkowo powodując dużą dezorientację pasażerów, gdyż zdarzały się przypadki, że nieaktualne rozkłady jazdy tego przewoźnika rozwieszone były na przystankach do wiosny 2012 r. Od 1 sierpnia 2011 r. sytuacja w transporcie uległa radykalnej zmianie. Dzięki działaniom samorządu powiatowego została zorganizowana stabilna i rzetelnie obsługiwana sieć połączeń autobusowych w komunikacji powiatowej. Obecne działania skupiają się głównie na odbudowie zaufania mieszkańców do korzystania z komunikacji autobusowej."