Poniedziałek, 3 sierpnia 2020

imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

RSS

24.01.2014 14:29 | 3 komentarze | tora

Drugi raz na terenie powiatu wodzisławskiego rusza kampania promująca wśród podatników przekazywanie jednego procenta podatku dochodowego na rzecz miejscowych organizacji pożytku publicznego. Dzięki temu organizacje te będą mogły zrealizować więcej działań na rzecz społeczności lokalnej.

Zostaw 1 procent podatku w powiecie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Mamy nadzieję, że pomoc organizacjom pożytku publicznego okażą samorządy, lokalni przedsiębiorcy oraz media, tak aby informacja o kampanii dotarła do jak największej liczby mieszkańców - mówi Arkadiusz Skowron, przewodniczący Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w powiecie wodzisławskim.

21 stycznia w Liceum Plastycznym przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim odbyło się spotkanie inaugurujące kampanię. Spotkanie było okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego dla uczniów i uczennic szkoły na przygotowanie plakatu/logo promującego akcję. Trwający od grudnia konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem. Uczniowie przygotowali ponad 50 projektów. Komisja wyłoniła siedem najlepszych prac. Spośród laureatów wybrano projekt logo autorstwa Martyny Malitowskiej, który oficjalnie będzie promować akcję. Podczas wczorajszego spotkania laureatki konkursu odebrały z rąk wicestarosty Dariusza Prusa nagrody i dyplomy. Jak mówi autorka nagrodzonej pracy, inspiracją do przygotowania logo było skojarzenie, które pozytywnie wyobraża przekazywanie jednego procenta. – Moim zdaniem właśnie obdarowanie kogoś prezentem kojarzy się z czymś pozytywnym i stąd pomysł na stworzenie logo – tłumaczy Martyna Malitowska.

Podczas spotkania naczelnik wodzisławskiego Urzędu Skarbowego Marek Bernais przedstawił informacje na temat liczby zeznań i wysokości środków przekazywanych z 1 procenta na organizacje z terenu powiatu. - Liczba zeznań za 2012 rok, w których zadeklarowano przekazanie 1 procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP), wyniosła 39 232, co przełożyło się na kwotę 2.130.104,60 zł. Podatnicy wskazali łącznie 741 organizacji pożytku publicznego (OPP), z czego  9 organizacji działających na terenie powiatu wodzisławskiego otrzymało 92 701,50 zł. – zaznaczył naczelnik Marek Bernais.

Do organizacji w powiecie wpłynęło zaledwie cztery procent kwoty, jaką mieszkańcy przekazali w postaci symbolicznego jednego procenta. Jak podkreśla starosta Tadeusz Skatuła za pieniądze, które są przekazywane poza powiat, można by utrzymać kilka lokalnych klubów sportowych, organizacji charytatywnych czy towarzystw kulturalnych.