Piątek, 26 kwietnia 2019

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Dar Ani Wyszkoni dla szpitala w Sosnowcu

10.12.2013 12:51 | 1 komentarz | e

W środę 11 grudnia Ania Wyszkoni przekaże lekarzom z Oddziału Pulmonologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego numer 5 im. św. Barbary w Sosnowcu 40.000 zł na aparat do koagulacji argonowej, który będzie wykorzystywany w leczeniu i diagnostyce chorób nowotworowych płuc.

Dar Ani Wyszkoni dla szpitala w Sosnowcu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przekazanie daru odbędzie się o godz. 14.00.

Śląsk i Zagłębie notują znacznie wyższą liczbę nowotworów płuc w porównaniu z innymi regionami Polski; to efekt większego narażania dróg oddechowych przez górników i hutników.

Sprzęt będzie wykorzystywany również do udrażniania dróg oddechowych zwężonych z powodu nienowotworowych schorzeń, a także do tamowania masywnych krwotoków z płuc.

- Koagulacja argonowa wykorzystuje dobre przewodzenie prądu przez zjonizowany argon, który sam w sobie jest gazem obojętnym chemicznie, pozbawionym działania biologicznego i niepalnym. Dzięki koagulacji argonowej, w której nie ma kontaktu elektrody z tkanką, możemy łatwiej udrożnić drogi oddechowe i opanować masywne krwawienia – wyjaśnia Tadeusz Bold, ordynator Oddziału Pulmonologi WSS nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

W przygotowaniu daru pomagał Ani Wyszkoni m.in. Południowy Koncern Węglowy i jego dilerzy.

Ludzie:

Ania Wyszkoni

Ania Wyszkoni

Piosenkarka