Wtorek, 4 sierpnia 2020

imieniny: Dominika, Protazego, Jana

RSS

Biznes bez granic: Opawsko – ziemia obiecana dla biznesu [film]

30.11.2013 13:46 | 0 komentarzy | OQL

Jeżeli bliżej przyjrzymy się opawskiej gospodarce, zobaczymy, że ten dynamicznie rozwijający się region jest pełen małych i większych firm z różnych dziedzin działalności, ale jest to także przestrzeń, która czeka na odpowiednich inwestorów.

Biznes bez granic: Opawsko – ziemia obiecana dla biznesu [film]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Umowną markę Made in Opava znajdujemy na szeregu różnych maszyn i urządzeń, ale także na wielu przedmiotach codziennego użytku. Długą tradycję ma tutaj produkcja wielu znanych lekarstw, ale także przemysłowych i sportowych lin czy różnego rodzaju opakowań, np. pudełek popularnych klocków LEGO.

W strukturze podmiotów gospodarczych największy udział mają podmioty handlowe, dalej przemysł i usługi dla firm i budownictwa. Osoby samodzielnie wykonujące działalność i tzw. małe jednostki zatrudniające do 24 pracowników to 98,9 % wszystkich podmiotów. Jeżeli chodzi o bezrobocie, to powiat w ramach województwa osiąga czołowo niski poziom, lepsza sytuacja jest tylko w powiecie Frýdek-Místek.

Do usług zaliczamy też opiekę zdrowotną. Zaledwie w odległości 20 kilometrów od siebie działają dwa duże szpitale – w miastach Opawa i Krnov, które od 2011 roku mają wspólny zarząd, co umożliwia bardzo efektywnie wykorzystywać ich moce i możliwości. Oprócz zwykłych badań i zabiegów, przeprowadzane są tu specjalistyczne operacje stawów czy oczu. Wzajemna bliskość szpitali i bliskość czesko-polskiej granicy predysponuje te lecznice do oferowania usług polskim pacjentom.

Nie możemy także zapomnieć o ważnych i tradycyjnych dziedzinach działania, którymi są przemysł drukarski (16 firm), produkcja mebli i oczywiście transport i spedycja. W ostatnich latach firmy zainwestowały setki milionów koron w logistykę.

Surowce naturalne występują na terenie powiatu w postaci lignitu, torfu, kamienia gipsowego, piasków ognioodpornych, łupków dachowych, piasków odlewniczych, ale także drobnych piaskowców, granitu, żwirów i piasków i źródeł wód mineralnych. Wykorzystywanie tych surowców jest na razie niewielkie.