Sobota, 24 października 2020

imieniny: Marcina, Rafała, Arety

RSS

Jak wybrać oświetlenie? Światło w łazience

26.11.2013 09:54 | 0 komentarzy | MK

Publikujemy III część cyklu porad i wskazówek ekspertów z Salonu Oświetleniowego Vertigo z Raciborza.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Znasz już oznaczenie klasyfikacji IP opraw oświetleniowych (jeśli nie zobacz tutaj: http://www.nowiny.pl/95215-jak-wybrac-oswietlenie-oswiec-sie.html) i zdajesz sobie sprawę, że niektóre z wybranych przez Ciebie lamp, muszą zostać zmienione na inne, ponieważ nie spełniają właściwych norm.

Mnóstwo zasad i oznaczeń sprawia, że trudno Ci dobrać stopień ochrony do oświetlenia w łazience? Jest jedna prosta zasada: klasa ochrony opraw łazienkowych nie może być niższa niż IP 44. Oprócz oświetlenia ogólnego, warto również zaprojektować oświetlenie dekoracyjne, które pomoże odprężyć się w trakcie długich kąpieli. Świetnie w tej roli sprawdzą się kinkiety z delikatnym źródłem światła. Innym pomysłem są taśmy led montowane między kafelkami czy listwy umieszczone pod szafkami lub wanną.

Największym wyzwaniem jest dobór odpowiedniego oświetlenia lustra. A wystarczy kierować się kilkoma zasadami, aby efekt Twojej pracy był zadowalający. Przede wszystkim zadbaj o to, aby twarz była równomiernie oświetlona. W tym celu:

• zrezygnuj ze światła halogenowego, które daje skupione światło;
• najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie kinkietów po bokach lustra na wysokości wzroku (ok. 170 cm od podłogi). Kinkiety te powinny posiadać zamknięte klosze, rozpraszające światło;
• jeżeli z powodu braku miejsca lub własnych preferencji oprawę zamontujesz nad lustrem pamiętaj, aby jej długość wynosiła min. 60 cm i była zamontowana ok. 200 cm od podłogi (listwa led, lub oświetlenie punktowe na długości 60 cm);
• nie umieszczaj oświetlenia naprzeciwko lustra - odbite w nim światło będzie raziło w oczy;

Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas projektowania oświetlenia łazienki są granice stref związane z normą IP (znaczenie tego symbolu znasz już z poprzedniego artykułu):

• strefa 0 - wnętrze wanny i prysznica: napięcie 12 V, min. IP 67;
• strefa 1 - strefa bezpośrednio nad wanną, sięgająca 225 cm od podłogi: napięcie 12 V, min. IP 44;
• strefa 2 - pas o szerokości 60 cm, rozciągający się wokół strefy 1 obejmujący również podłogę wokół wanny lub prysznica: można zamontować oprawy zasilane napięciem 230 V, min. IP 44;
• strefa 3 - cała łazienka obejmująca obszar do 240 cm od wanny: można zamontować oprawy zasilane napięciem 230 V, min. IP 21.

Kierując się tymi zasadami, zaprojektowanie oświetlenia do łazienki z pewnością nie sprawi Ci problemu. Zapraszamy do salonu oświetleniowego Vertigo, który znajduje się przy ul. Opawskiej 40 w Raciborzu, (galeria Dukat, naprzeciwko marketu E. Leclerc, tel. 32 740 93 30).

Zapraszamy również na fanpage Vertigo: www.facebook.com/SalonOswietleniowyVertigo oraz na stronę www.lampyvertigo.pl.

Jolanta Drąszcz
Salon Oświetleniowy Vertigo

Cyklu porad szukaj tutaj:

http://www.nowiny.pl/tag/lampy_vertigo/

Tekst sponsorowany