Piątek, 18 września 2020

imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława

RSS

Najstarszy mieszkaniec powiatu obchodził urodziny

13.11.2013 20:47 | 3 komentarze | art

Józef Zientek skończył dziś 103 lata i jest najstarszym mieszkańcem powiatu wodzisławskiego

 

Najstarszy mieszkaniec powiatu obchodził urodziny
Józef Zientek skończył 103 lata
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Solenizant cieszy się dobrym zdrowiem i tryska humorem. - Od ubiegłego roku może nieco więcej śpi. Kiedyś więcej siedział, teraz lubi się w ciągu dnia położyć – mówi Teresa Bartuś, córka pana Józefa, która wraz z mężem opiekuje się nim na co dzień.

W dniu urodzin pana Józefa odwiedziło sporo gości. Oczywiście nie zabrakło członków licznej rodziny. Oprócz córki wychował jeszcze syna Zygmunta. Druga córka zmarła przed kilkoma laty. Doczekał się szóstki wnucząt oraz dziewiątki prawnucząt. Ale odwiedzili go też oficjele, m.in. starosta powiatu wodzisławskiego Tadeusz Skatuła, wójt Gorzyc Piotr Oślizło. Nic dziwnego. - Pan Józef jest obecnie najstarszym mieszkańcem naszego powiatu – przyznał Tadeusz Skatuła.

Zacny jubilat podczas spotkania z gośćmi co jakiś czas wracał do wspomnień. - A to Zeflik i Elza – wskazał na ślubne zdjęcie, wykonane w 1935 roku, kiedy poślubił Elżbietę z domu Piprek. Para poznała się w 1930 roku. Po pięciu latach wzięła ślub. Pan Józef przeniósł się wtedy z Gorzyczek do sąsiednich Gorzyc, skąd pochodziła jego żona. Para wspólnie przeżyła w małżeństwie prawie 57 lat. - Mama zmarła w 1991 roku – mówi Teresa Bartuś.

Pan Józef jest wyuczonym murarzem, ale zawodowo pracował głównie jako listonosz, a także kierownik hotelu w Rybniku. Nigdy nie stosował żadnych specjalnych diet. Alkoholu pił niewiele, do 70 roku życia sporo palił. Dobrze słyszy i widzi. - Czasem nawet poprosi o jakąś gazetę do poczytania – mówi córka Teresa.

 

(art)

 

Ludzie:

Tadeusz  Skatuła

Tadeusz Skatuła

Były starosta wodzisławski