Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co łączy Emmę i Marcela?

Powstanie szlak industrialnych atrakcji Radlina. Oprowadzać będą wirtualne postaci, czyli Emma i Marcel.

Co łączy Emmę i Marcela?
Emma wsparta o ramię Marcela. Jak udało nam się ustalić, tę dwójkę łączy jedynie zamiłowanie do industrialnych zabytków Radlina

Emma i Marcel to imiona znane wszystkim mieszkańcom Radlina. Kolejno nazywano nimi największy zakład przemysłowy w mieście, czyli kopalnię. Emma – od córki jednego z fundatorów kopalni. Marcel – od lokalnego działacza związkowego. - Dziś, już w oderwaniu od przeszłej symboliki, te dwa imiona posłużyły nam do stworzenia postaci, które będą oprowadzać po dawnych miejscach przemysłowych w mieście - tłumaczy Marek Gajda, rzecznik radlińskiego urzędu miasta.

Spersonifikowane postaci Emmy i Marcela zyskały swoją charakterystykę. Ona, szczupła brunetka, ma 29 lat. Studiowała kulturoznawstwo. Jest specjalistką od historii Górnego Śląska. Przemierza śląską ziemię w poszukiwaniu ciekawych budynków, zwłaszcza familoków. Zauroczona Willą Dyrektora w Radlinie, autorstwa Williama Muellera. On barczysty, z lekkim zarostem, 35-letni. Pracuje jako architekt. Jego pasją jest architektura industrialna – szyby górnicze, cechownie i budynki przemysłowe. W tym środowisku czuje się jak ryba w wodzie. W Radlinie zjawił się głównie z powodu szybu projektu Hansa Poelziga, którego jest absolutnym fanem. - Tę dwójkę łączy zamiłowanie do architektury - podkreśla Marek Gajda.

Pierwowzór Emmy stworzyli kibice Górnika Radlin. Jej wizerunek umieszczali na przykład na plakatach. Urzędowa wersja Emmy została nieco ugrzeczniona.

Na trasie szlaku Emmy i Marcela znajdą się zarówno istniejące obiekty, jak i historyczne, po których nie ma dziś śladu, chociażby szyb w okolicach dzisiejszego Miejskiego Ośrodka Kultury. Łącznie 15 punktów, takich jak szyb Reden lub Sylwester, kopalnia, koksownia, kolonia Emma czy Maszyniok. - Przy okazji opowiadamy o nieznanych epizodach z historii Radlina, jak np. postaci Alojzego Forajtera, pracownika laboratorium Koksowni Emma, który zanieczyszczał paliwo wojsku niemieckiemu. Hitlerowcy doszli do jego sabotażu po wielu problemach z paliwem jakie Wermacht miał w ... Afryce Północnej! - podkreśla Marek Gajda.

Projekt „Szlakiem Emmy i Marcela” jest kolejnym elementem współpracy z czeskim miastem Mohelnice. Na przełomie listopada i grudnia w Radlinie pojawią się tablice z opisem industrialnych atrakcji w 4 językach. Na tablicach znajdą się też kody QR, które będzie można zeskanować używając telefonu lub tabletu z odpowiednią aplikacją i połączyć się ze stroną internetową, żeby uzyskać jeszcze więcej informacji o danym miejscu (adres strony to: szlak.radlin.pl). Oprócz tego wydane zostaną specjalne mapki oraz przewodnik, który przygotował zespół urzędników miejskich wraz z Błażejem Adamczykiem, współautorem książki „Radlin - wypisy do dziejów”. Opiekę merytoryczną i patronat nad projektem objęło Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturalnego w Katowicach.Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Przekraczamy Granice.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].