Piątek, 26 kwietnia 2019

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Kontrowersyjna pomoc dla nadzoru budowlanego

05.11.2013 22:00 | 0 komentarzy | mas

Radlin przekaże Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego pieniądze na bieżącą działalność. Uchwała wzbudziła kontrowersje

Kontrowersyjna pomoc  dla nadzoru budowlanego
Radny Henryk Rduch mówił o finansowaniu egzystencji kolejnych urzędników
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na sesji 29 października radlińscy radni zadecydowali, że miasto przyzna dotację Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w wysokości 5 tys. zł. Kwota zostanie przeznaczona na pokrycie kosztów związanych z przeprowadzeniem postępowań spadkowych i uregulowaniem stanu prawnego nieruchomości położonych w Radlinie przy ul. Korfantego oraz Pocztowej. - Nagromadziło się wiele trudnych spraw dotyczących budynków, które stwarzają zagrożenie dla otoczenia. Inspektor zmaga się z tymi problemami od kilku lat. Widać finisz, ale zabrakło mu środków na bieżącą działalność - tłumaczy wiceburmistrz, Zbigniew Podleśny. Dodaje, że w tej sytuacji miasto miało dwa wyjścia. Albo nie udzielać wsparcia i pogodzić się z tym, że problemy nie zostaną rozwiązane, albo przeznaczyć pieniądze i w ten sposób przyczynić się do doprowadzenia skomplikowanych spraw do końca.

Z miejskiej kasy?
Głosowanie nad przyznaniem dotacji zostało poprzedzone dyskusją, która sprowadzała się do wątpliwości, czy miasto rzeczywiście powinno z własnych środków finansować działalność organu, jakim jest PINB. - Czy PINB zwrócił się wcześniej do pana starosty o wyasygnowanie brakującej mu kwoty? - pytał radny Leszek Bednorz. Swoimi przemyśleniami podzielił się też radny Henryk Rduch. - Uważam, że są to środki na finansowanie egzystencji kolejnych urzędników w tym państwie - powiedział o dotacji.

Wizyta inspektora
Burmistrz Barbara Magiera przyznała, że zdaje sobie sprawę, że uchwała wzbudza wiele kontrowersji. - U mnie również. Natomiast PINB był u mnie osobiście i wyjaśniał, że działania, które poczynił w sprawie wspomnianych budynków są daleko posunięte, ale w ostatnim czasie zmarła jedna ze spadkobierczyń, więc dziedziczą jej dzieci. A to oznacza, że są potrzebne kolejne środki na złożenie sprawy do sądu. Można z tym czekać do przyszłego roku, ale nasze wsparcie wszystko przyspieszy - wyjaśniła pani burmistrz.

Znaczne kwoty
W ostatnim czasie PINB nie otrzymał ze strony powiatu dodatkowych środków na swoją działalność. - Powiat Wodzisławski od wielu bowiem lat dopłaca znaczne kwoty do zadań z zakresu administracji rządowej, m.in. w zakresie administracji architektoniczno – budowlanej (np. pozwolenia na budowę), w zakresie komunikacji, w zakresie działalności ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, a także w zakresie zarządzania mieniem Skarbu Państwa. W 2012 r. było to ok. 2,57 mln zł, za trzy kwartały tego roku 1,79 mln zł - informuje rzecznik prasowy starostwa, Wojciech Raczkowski. - Wspieramy te zadania, ponieważ w innym przypadku doszłoby do paraliżu w wymienionych obszarach, na czym ucierpieliby mieszkańcy powiatu lub inwestorzy - dodaje.