Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Piwo z Raciborza ze złotym medalem

Ciemne piwo z raciborskiego browaru zdobyło złoty medal na III Forum Technologii Browarniczych. Zakład nie przestaje zaskakiwać i pracuje nad wskrzeszeniem piw, które produkowane były przy Zamkowej na początku XX wieku.

Piwo z Raciborza ze złotym medalem
Mariusz Dudek ze złotym medalem dla raciborskiego piwa Fot. Adrian Czarnota

Forum, które odbywało się od 9 do 10 października w Rzeszowie, to jedna z większych tego typu branżowych imprez w kraju. Spotykają się tu zarówno piwowarzy większych jak i zupełnie niszowych browarów, dostawcy urządzeń, surowców i materiałów pomocniczych do produkcji piwa. Częścią forum był konkurs na najlepsze piwo, które oceniali profesjonaliści.

– To ludzie, którzy produkują na co dzień piwo oraz posiadają odpowiednie certyfikaty do oceniania piw. Jednym słowem specjaliści, którzy znają się na rzeczy – mówi Mariusz Dudek, prezes Browaru Zamkowego w Raciborzu. Piwo, które podbiło podniebienia jurorów to Raciborskie Ciemne Mocne. – To piwo ciemne o łagodnym smaku i delikatnej goryczce. Robimy go z czterech rodzajów słodów i dwóch rodzajów chmielu. Używamy słodu jasnego: pilzneńskiego i monachijskiego oraz słodu ciemnego: karmelowego i barwiącego dzięki czemu zawdzięcza swoją barwę. Chmiel jakiego  używamy to chmiel aromatyczny i goryczkowy – mówi prezes Browaru.  To już kolejna nagroda dla raciborskiego browaru. Trzy lata temu na Krasnystawskich Chmielakach Twierdzowe niepasteryzowane zdobyło trzecie miejsce w kategorii piw jasnych niepasteryzowanych.

Raciborski browar ma w ofercie obecnie dziewięć gatunków piw. Ostatnie, które trafiło na rynek to Raciborskie Pils, produkowane według starych receptur. – Co jakiś czas nowe piwa będą się pojawiały, szczególnie, że jesteśmy obecnie w fazie testów i pracowania nad zupełnie wyjątkowymi piwami. Chodzi o odtworzenie piw, które blisko sto lat temu były tu produkowane. Znaleźliśmy  stare receptury i teraz próbujemy je odtworzyć. Zobaczymy co z tego wyjdzie i czy będzie można to wypuścić na rynek. Proszę pamiętać, że obecny gust piwoszy i smak piwa bardzo się różni od tych z lat 20 ubiegłego wieku – tłumaczy Mariusz Dudek. Poza nowymi gatunkami, cały czas produkowane jest piwo Raciborskie, Raciborskie Ciemne, Raciborskie Mocne, Raciborskie Zielone, Raciborskie Niefiltrowane, Raciborskie Rżnięte Twierdzowe, Twierdzowe Ciemne i Raciborskie Miodowe. Nowe piwa schodzą na pniu. – Wiele wskazuje na to, że uda nam się zamknąć ten rok z wynikiem lepszym o 50 proc. w porównaniu do roku poprzedniego – mówi szef Browaru Zamkowego w Raciborzu
(acz)

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
FCB1899 27.10.2013 19:56
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

najlepsze piwo jakie znam i to z naszego regionu,oby tak dalej

Zgred 27.10.2013 17:34
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Bardzo dobre piwo,tylko zejść z ceny ,pierwsza klasa ,POLECAM WSZYSTKIM