Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Ostatnie pożegnanie Andrzeja Korbicy

20.10.2013 20:26 | 0 komentarzy | mas

- Zawsze byłeś radosny, pogodny i życzliwy. Niosłeś ciepło tam, gdzie go nie było. Kierowałeś uśmiech tam, gdzie był on potrzebny. Żyłeś dla innych -  mówił starosta wodzisławski Tadeusz Skatuła na pogrzebie śp. Andrzeja Korbicy.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Andrzeja Korbicę żegnali członkowie rodziny, przyjaciele, znajomi, samorządowcy i parlamentarzysta, przedstawiciele górnictwa, związków zawodowych oraz liczne delegacje. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 19 października. Rozpoczęły się w kościele parafialnym pw. św. Jerzego w Rydułtowach. Później urna z prochami zmarłego spoczęła na pobliskim cmentarzu.

Proboszcz Konrad Opitek wspominał, że Andrzej Korbica z małżonką podczas mszy świętych zawsze zajmowali miejsce w ławce po lewej stronie ołtarza.

O Andrzeju Korbicy mówił również starosta wodzisławski, Tadeusz Skatuła. - Niełatwo cię żegnać. Szczególnie, że dla większości z nas byłeś przyjacielem, kolegą czy nadzwyczaj aktywnym w działaniach radnym. Zawsze akcentowałeś rolę obywatela w życiu publicznym. Szanowałeś człowieka pracy i jego prawo do godnego życia. Twoje życie osobiste, praca w górnictwie, zaangażowanie w sprawy społeczne i związkowe, aktywność na polu samorządowym - wszystko jest tego najpełniejszym świadectwem. Drogi przyjacielu, byłeś z nami przez tak krótką chwilę... A tyle nam ofiarowałeś. Twoje życie to dla nas drogowskaz jak postępować, jak pracować, jak po prostu być dobrym człowiekiem. W imieniu mieszkańców ziemi wodzisławskiej dziękuję za twoją dobroć, za każdy dar i uczynek na rzecz naszej wspólnoty - zaznaczył.

Starosta przypomniał też wrześniową sesję rady powiatu. - Gdy zmęczony chorobą, ale silnego ducha przybyłeś, by się z nami tak naprawę pożegnać. Dziś żegnamy się z tobą. Drogi przyjacielu, nie zapomnimy o tobie. Zapewniam, że pozostaniesz w naszej pamięci i w naszych sercach na zawsze. Spoczywaj w pokoju, cześć twojej pamięci - zakończył.

Andrzej Korbica, radny, zarazem nieetatowy członek zarządu powiatu wodzisławskiego, zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. Miał niespełna 66 lat.

Urodził się 23 listopada 1947 roku w Rydułtowach. W 1964 r. podjął pracę na kopalni „Anna” w Pszowie, gdzie przepracował 39 lat. Przez ostatnie 14 lat swojej pracy pełnił funkcję przewodniczącego Związku Zawodowego Górników przy KWK Anna. W latach 1972 -77 był kuratorem sądowym dla nieletnich. Był pasjonatem sportu. W latach 1980 – 2004 pełnił społeczne funkcje w klubie sportowym Górnik Pszów, gdzie opiekował się sekcją tenisa stołowego, która w tym czasie awansowała do rozgrywek I ligi. Był radnym powiatu wodzisławskiego I, II i IV kadencji. Od 2007 r. pełnił funkcję wiceprezesa Towarzystwa Miłośników Rydułtów, które w partnerstwie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu realizuje projekt bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich Świadomy Obywatel. W 2008 r. otrzymał tytuł Rydułtowika roku. W latach 2010 – 2013 był członkiem zarządu powiatu wodzisławskiego.

Ludzie:

Tadeusz  Skatuła

Tadeusz Skatuła

Były starosta wodzisławski