Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wspólnota Nasze Miasto domaga się odpowiedzi od naczelnik Zdzisławy Sośnierz

Publikujemy list do szefa wydziału ochrony środowiska w magistracie podpisany przez Mieczysława Heflingera w imieniu Stowarzyszenia Wspólnosty Nasze Miasto z Raciborza. Dotyczy stanowiska urzędu miasta w sprawie ochrony drzewostanu miejskiego. Artykuł na ten temat ukazał się w Nowinach Raciborskich.

W nawiązaniu do Pani wyjaśnień do artykułu pt. ”Miejskiej  zieleni na ratunek", zamieszczonego  w gazecie  “ Nowiny Raciborskie” z dn.27.08.2013 r. , Stowarzyszenie NASZE MIASTO  pragnie ustosunkować się do Pani  wypowiedzi .

Stwierdza Pani , że  “ część kolonów przy urzędzie miasta  faktycznie jest w złym stanie zdrowotnym .Trudno powiedzieć z jakiego powodu , czy z powodu suszy czy z wskutek jakiejś chroroby . “  Zdaniem naszego stowarzyszenia ewidentną  przyczyną zamierania drzew jest brak wody z powodu występowania od kilku już lat wysokich temperatur , suszy i zabetonowania drzew kostką brukową .

Dalej  mówi Pani “ że podlewa się drzewa do dwóch lat “. Od Pana Prezydenta Lenka usłuszeliśmy o rocznym okresie podlewania, a  w Wydziale  Gospodarki  Miejskiej  w Urzędzie   Miasta w Raciborzu słyszeliśmy o roku  i   trzech latach  podlewania sadzonek  !!!

Pytamy , skąd ta rozbieżność ? Co  dzieje się w przypadku  , jeżeli przyjęty przez miasto okres podlewania sadzonych drzew zakończy się przed okresem upałów lub suszy ? ! .

Uważamy , że chodniki powinno  robić się  , jak dawniej , na podsypce piaskowej . Pozostawiony   pas zieleni pomiędzy ulicą a chodnikiem , daje  drzewom na pewno więcej wody i szansę na  przeżycie , być może bez szczególnej potrzeby ingerencji czlowieka !!!

Uważamy , że należy  przy remonatch chodników przyjąć zasadę  ,  tworzenia bądź odtworzenia  przydrożnych  pasów zielni , a w przypaku braku takiej  możliwości ,   poszerzania otworów dla drzew tzw.misy , przynajmniej  do minimalnych rozmiarów tj. rzutu korony drzew / tak twierdzą również zapytani przez nas dendrolodzy  / !!! .

Ponadto , drzewa nie zawsze zamierają  w całości natychmiast w danym roku wystepowania  niedogodnych warunków pogodowych .

Ponadto  zauważamy , że niektóre drzewa pomimo pasa zielni przydrożnej ,  wymagają dodatkowego wsparacia ze strony odpowiedzialnych slużb . np.ul.Słowackiego / leszczyna turecka / , cz ul.Warszawska / klony /. Są różne metody nawadniania  drzew . Kiedyś jedna z nich , obecnie zaniechana , była stosowana na ul.Słowackiego . Zamiast dokonywać drogich i czasochłonnych  ekspertyz przyczyn zamierania drzew , proponujemy objąć bezterminowym podlewaniem drzew przy ulicach : Warszawskiej / w część od ul.Bukowej do kościoła NSPJ/ , Słowackiego , Batorego i Podwale oraz wykorzystać sposoby postępowania w podobnych przypadkach  w innych miastach .

Dorosłe i stare drzewa są dla ludzi , ptaków i przyrody  w mieście , bardzo cenne . Dlatego  trzeba je szczególnie chronić i okresowo wspomagać przy ekstremalnych warunkach pogodowych , skoro czynią to inne miasta .  Dlaczego Racibórz tego robić nie chce ? Przecież 1 m3 wody kosztuje tylko ok.  3 złotych !!! . W upały miasto uruchamia zraszacze dla ludzi , w związku z tym pytamy  ile w tym roku miasto zapłaciło  za  pracę kilku zraszaczy oraz  ile zużyto wody  ? !!

Uważamy , że w  Pani  wypowiedzi zbyt często występuje stwierdzenie  “ że być może “  , a za mało konkretów : “należy “ i “ trzeba “ , które z racji Pani stanowiska  powinny być wyrażone publicznie. Za wycięte drzewo bez zezwolenia nalicza się ogromne kary pieniężne , idące w dziesiątki tysięcy złotych . Natomiast  za : “ być może “ zawsze płacimy my , społeczeństwo ze swoich podatków .

Obesrwujemy  z niepokojem , że na przestrzeni  wielu  lat  w naszym mieście  np.przebudowie dróg i chodników , czy prac w parkach , często  bez jakiś konkretnych powodów budzące  kntrowersje , wydaje się  zgody  na wycinkę  drzew i krzewów .

Proponujemy aby wychodząc na przeciw Pani wątpliwości ,  cytuję : “ Podlewanie miałoby sens , gdyby drzewa miały otwartą przestrzeń , choć i tak potrzebna byłaby  niewyobrażalna duża ilość wody “ . Pytamy , ile potrzeba konkretnie wody do konkretnych  gatunków drzew i ich  przybliżonego wieku  w okresie upałów i suszy?

Ustosunkowując się do Pani  stwierdzenia  :  “ Z pewnością nikt nie przebuduje ul.Batorego z powodu drzew “ pytamy  , czy przy obecnej wiedzy i technice nie można przewidziec skutków zaprojektowanej przebuwy ulicy i sąsiadującego chodnika dla żywotnośći drzew i krzewów ? Pytamy , kto zaprojektowł i zatwierdził przebudowę ul.Podwale i chodnika na odcinku wzdłuż targowiska oraz chodnika przy ul.Batorego obok urzędu miasta ?

Ile kosztowała ta inwetsycja? Czemu mają służyć ozdobne okucia wokół drzew ? ! .

Domagamy się aby Gmina   na  ul.Batorego  przy urzędzie miasta / w miejscu schnięcia drzew /i  na  ul.Podwalu wzdłuż  targowiska miejskiego   utworzyła   pasy zieleni przydrożnej , a  na chodnikach przy ul.Wileńskiej poszerzyła otwory dla drzew !!! .

Domagamy się aby nasze uwagi były uwzględnione w kolejnych inwestycjach związanych z przekładką starych  i budową nowych chodników !!! .

w imieniu stowarzyszenia Wspólnota Nasze Miasto                                                                                     Mieczysław Heflinger

Tutaj znajdziesz artykuł i wypowiedź do której odnosi się autor

http://www.nowiny.pl/egazeta/nowiny-raciborskie/2013-08-27/92480-miejskiej-zieleni-na-ratunek.html

 

 

 

 

 

 

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].