Wtorek, 20 kwietnia 2021

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Obrońcy bogatych. Wacławczyk z Jaroszem sprzeciwili się prezydentowi

23.09.2013 18:06 | 0 komentarzy | ma.w

Z komisji budżetu. Lenk chciał ograniczyć ulgę w przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego we własność i wykluczyć z niej osoby o dochodach powyżej 1800 zł. Oponował wiceprzewodniczący rady Artur Jarosz twierdząc, że przywilej ulgi powinien być dla wszystkich. Przy poparciu szefa NaM-u Wacławczyka, w głosowaniu Jarosz przeforsował swoje stanowisko i prezydencki projekt upadł.

Obrońcy bogatych. Wacławczyk z Jaroszem sprzeciwili się prezydentowi
Propozycja Artura Jarosza przeszła dzięki poparciu Dawida Wacławczyka, koalicjant znalazł wspólny język z opozycjonistą
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sprawa dotyczy 4,5 tys. mieszkańców, którzy uiszczają co roku opłatę od użytkowania wieczystego. To roczny wpływ do budżetu miasta rzędu 1,3 mln zł. Wedle planów urzędu zyskają oni prawo do uwłaszczenia się i przejęcia nieruchomości na własność, z bonifikatą 90%. Prezydent Lenk nie wie jakie będzie zainteresowanie ulgą, bo nawet tak wysoka zniżka nie zmieni faktu, że przekształcenie może kosztować podatnika od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. - Ale jednorazowa zapłata może być i tak korzystniejsza od corocznego wpłacania po tysiąc i więcej złotych - wyjaśniał prezydent radnym.

Motywował wprowadzenie tego rozwiązania chęcią ulżenia budżetom niezamożnych raciborzan. Dlatego zaproponował ograniczenie dla mieszkańców, których dochód wynosi ok. 1800 zł na osobę w gospodarstwie domowym. Popierał go Jan Wiecha (PO), twierdząc, że pomagać trzeba tym, co potrzebują wsparcia.

Sprzeciwiał się wiceprzewodniczący rady Artur Jarosz (PO) twierdząc, że przywilej powinni zyskać wszyscy raciborzanie, a ograniczanie dostępu do ulgi to forma kary i braku szacunku dla zaradnych, lepiej zarabiających mieszkańców. Z jego opinią zgodził się Dawid Wacławczyk (Nasze Miasto). - Wyślijmy sygnał, żeby raciborzanie się dorabiali - tłumaczył swe poparcie. Jego kolega z opozycji Tomasz Kusy (PiS) wolał by taki sygnał poszedł inną drogą, przez np. obniżkę podatku od nieruchomości. Głosował przeciw stanowisku Jarosza, gdzie dostrzegł nadużywanie określeń o krzywdzeniu zaradnych i przedsiębiorczych.

Prezydencki pomysł upadł, bo reszta członków komisji - aż 7 radnych - wstrzymała się od głosowania. 2:1 wygrał duet Jarosz-Wacławczyk (dwaj radni prowadzący działalność gospodarczą). Końcowe rozstrzygnięcie w tej sprawie zapadnie na sesji, gdzie jak wskazuje praktyka, stanowiska wypracowane w komisjach przechodzą diametralne zmiany. Artur Jarosz doświadczył tego ostatnio choćby przy propozycjach zmian w przepisach o gospodarce odpadami.

Ludzie:

Artur Jarosz

Artur Jarosz

Radny Gminy Racibórz V i VI Kadencji.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.