Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Kultura

Młodzież zagra Fredrę na raciborskim rynku

02.09.2013 11:21 | 0 komentarzy | e

W czerwcu minęło 220 lat od urodzin wybitnego komediopisarza i poety, Aleksandra Fredry. Z okazji obchodów rocznicowych i "Narodowego Czytania" młodzież kółka teatralnego Raciborskiego Centrum Kultury zagra na raciborskim rynku "Śluby panieńskie".

Młodzież zagra Fredrę na raciborskim rynku
Fot. RCK
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Chcąc popularyzować czytelnictwo, zwrócić uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnić poczucie wspólnej tożsamości, Prezydent RP Bronisław Komorowski zainicjował w 2012 roku "Narodowe Czytanie" - ogólnopolską akcję publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. W tym roku, dokładnie 7 września, Prezydent zaprasza do lektury dzieł Aleksandra Fredry.

Z jego twórczością zetknął się chyba każdy - we wczesnym dzieciństwie z bajkami "Paweł i Gaweł" czy "Małpa w kąpieli", a w szkole z "Zemstą" czy "Ślubami panieńskimi".

Fredro był znakomitym obserwatorem, na rodaków spoglądał z humorem, czasem ironią, ale i pogłębioną refleksją, zadumą. Fredro ukazuje polskie społeczeństwo takie, jakim ono było – z zaletami i wadami, bez upiększeń, zakłamań.

Do akcji czytania Fredry włącza się także Raciborskie Centrum Kultury. Raciborska młodzież z kółka teatralnego TE-REG-REC działającego w RCK pod okiem Teresy Okaj, wystąpi 7 września o godz. 11.00 na raciborskim rynku z fragmentami "Ślubów panieńskich". - Ciekawa sztuka ukazująca soczyste charaktery bohaterów. Będzie można zobaczyć jak młodzież rymami fredrowskimi przedstawi problemy młodego pokolenia - mówi Teresa Okaj.

Młodzież bardzo solidnie przygotowała się do występu. Młodzi aktorzy wystąpią dla raciborzan w specjalnie na tę okazję wypożyczonych z teatru opolskiego strojach Anieli, Klary i Gustawa.  - Młodzież wydaje się być urodzona do tego tekstu! Osoby obserwujące nasze próby są zachwycone, że młodzi tak czują fredrowski styl, a przy tym świetnie się bawią - dodaje Teresa Okaj.

Fredro na raciborskim rynku już 7 września o godz. 11.00.