Niedziela, 18 sierpnia 2019

imieniny: Heleny, Bronisława, Ilony

RSS

Ensol – hybrydowe kolektory słoneczne zmieniają oblicze fotowoltaiki

30.08.2013 11:11 | 0 komentarzy | eos

Zaawansowana technologia solarna, poparta prawie 20-letnim doświadczeniem, czyni z firmy ENSOL znanego nie tylko w Polsce producenta systemów, które służą zarówno do zamiany „czystej” energii słońca w użyteczną energię cieplną (solartermia), jak i energię elektryczną (fotowoltaika).

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Fotowoltaika to technologia polegająca na pobieraniu promieniowania słonecznego i zamianie tego promieniowania w energię elektryczną – tłumaczy zasady tej nowoczesnej i w pełni ekologicznej dziedziny techniki, specjalista ds. technicznych w firmie ENSOL Bartosz Mikulec.
Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne wbrew obiegowym opiniom nie potrzebują idealnej, słonecznej pogody, aby produkować energię cieplną i elektryczną. Nawet w pochmurne dni promieniowanie słoneczne dociera do kolektora i wprawdzie z mniejszą wydajnością, ale jest przetwarzane w energię.
– Polska leży w strefie klimatycznej podobnej, jak Niemcy, północna Francja, Czechy czy nawet Dania. W krajach tych montowanych jest bardzo wiele instalacji solarnych, które produkują znaczne ilości odnawialnej energii. Niemcy stanowią 50 proc. całego rynku solarnego w Europie, choć w północnej ich części – pod względem liczby godzin nasłonecznienia w skali roku – warunki są mniej korzystne niż w Polsce. W podobnej sytuacji, jak Polska, jeśli chodzi o liczbę słonecznych dni jest prawie połowa innych krajów europejskich, choćby np. kraje Beneluksu – mówi wiceprezes raciborskiej firmy ENSOL Adrian Pason.

Przyszłość w zasięgu ręki
Panele fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne w prąd elektryczny z możliwością wykorzystania go do zasilania urządzeń w budynku. Natomiast nadmiar wytworzonej energii, gdy w Polsce wejdzie w życie nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii, będzie można sprzedać zakładowi energetycznemu po zagwarantowanej, dobrej cenie przez najbliższych 15 lat od momentu uruchomienia instalacji.
Obecnie w firmie Ensol fotowoltaika rozwija się w dwóch kierunkach.
– Standardowym produktem jest tradycyjny moduł fotowoltaiczny. Drugim bardzo innowacyjnym rozwiązaniem jest płaski kolektor hybrydowy, który stanowi połączenie kolektora termicznego i modułu fotowoltaicznego, a więc umożliwia jednoczesną produkcję ciepła i prądu elektrycznego – wyjaśnia wiceprezes Adrian Pason.
W jednej ramie standardowego kolektora,  firma ENSOL zabudowuje moduł fotowoltaiczny o powierzchni 2m2 oraz absorber termiczny. Rozwiązanie jest bardzo innowacyjne. Oczywiście pojedyncze kolektory (moduły) można łączyć w większe baterie słoneczne. W ten sposób można zasilać w energię elektryczną dowolne urządzenia domowe, równocześnie produkując ciepło. Mamy tutaj do czynienia z efektem w postaci mniejszej powierzchni niezbędnej do montażu paneli, a jednocześnie koszt instalacji hybrydowej jest niższy od sumy kosztów osobnej instalacji termicznej i osobnej fotowoltaicznej.

Bionika na usługach techniki solarnej
W technologii produkcji kolektora hybrydowego wykorzystano szczególną cechę ogniw fotowoltaicznych, które wytwarzając prąd, nagrzewają się. Odbierając ciepło (odpadowe), schładzamy ogniwa fotowoltaiczne przez co podwyższamy ich sprawność, a równocześnie to ciepło zagospodarowujemy w domowych instalacjach do dogrzewania ciepłej wody użytkowej, do wspomagania centralnego ogrzewania lub innego przemysłowego zastosowania – tłumaczy wiceprezes Adrian Pason.
Kolektor hybrydowy zaprojektowany i wdrożony do produkcji przez biuro inżynierskie firmy ENSOL oferowany jest na rynku od kilku miesięcy. Premierę swą miał na targach INTERSOLAR w Monachium, gdzie po raz pierwszy został pokazany światu. Spotkał się tam z wielkim zainteresowaniem. Obecnie realizowane są dostawy do wielu nabywców m.in. w Szwecji, Rumunii, Niemczech, Hiszpanii, Austrii, a nawet Indii.
Kolektor hybrydowy nie jest nowym pomysłem na rynku. Jednak innowacyjnym rozwiązaniem firmy ENSOL w jego konstrukcji jest absorber (wymiennik) bioniczny. Dzięki temu kolektor ma większą wydajność cieplną, a jednocześnie posiada wyższą roczną efektywność produkcji energii elektrycznej w porównaniu ze standardowymi modułami fotowoltaicznymi. Potwierdzają to badania TÜV Rheiland oceniające parametry techniczne produktu pod względem uzysków ciepła.
– Na przestrzeni najbliższych lat będziemy hybrydę doskonalić, aby stała się jeszcze bardziej wydajnym i uniwersalnym rozwiązaniem łączącym solartermię i fotowoltaikę – zapewnia wiceprezes Adrian Pason.
– W Polsce nasze kolektory hybrydowe i panele fotowoltaiczne mogą być wykorzystane do autonomicznych systemów, w całości na własne potrzeby. Kolektory szczególnie są wskazane np. w domkach letniskowych i obiektach trudno dostępnych, w których montaż sieci elektroenergetycznej jest nie mniej kosztowny niż solarów – dodaje Bartosz Mikulec.
– Dużego boomu w fotowoltaice spodziewamy się przez najbliższe lata. Stanie się to jednakże dopiero po wejściu w życie nowej ustawy o OZE regulującej m.in. system dopłat gwarantowanych. W wielu krajach europejskich wprowadzenie stosownych przepisów dotyczących finansowania OZE spowodowało znaczny wzrost zainteresowania inwestorów branżą. Na to też liczymy w Polsce – wyjaśnia wiceprezes firmy Ensol.

Tekst sponsorowany