Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czeski brzeg Olzy czysty i zadbany. A u nas rośnie busz

W kwestii utrzymania porządku nad brzegiem granicznej rzeki Olzy, niestety daleko nam do południowych sąsiadów.

Czeski brzeg Olzy czysty i zadbany. A u nas rośnie busz
Widok na rzekę Olza w rejonie dawnego posterunku WOP. Po czeskiej stronie brzeg jest zadbany. Po polskiej taki jak widać na fotografii. Fot. Bogusław Jordan

Ciekawy materiał zdjęciowy przesłał do naszej redakcji Bogusław Jordan, redaktor portalu e-gorzyce i mieszkaniec Gorzyc. Przedstawia on efekty spaceru brzegami rzeki Olzy, która zarazem wytycza granicę pomiędzy Polską a Czechami. W miejscowości Olza, w pobliżu ujścia rzeki Olzy do Odry czeski brzeg jest idealnie utrzymany, wykoszony i uregulowany. Na polskim brzegu rośnie busz – brzeg jest trudno dostępny bo cały zarasta krzewami i wysoką trawą. - Od strony mostu w Olzie w kierunku Gorzyczek kiedyś można było normalnie przejść. Przynajmniej po powodzi w 1997 roku wały zostały naprawione i cały brzeg był uporządkowany. Wygląda na to, że później po prostu to wszystko zostało zaniedbane. I teraz jest to wszystko zarośnięte wysoką trawą, krzewami. Po prostu byłem w szoku, że to tak wygląda. Kiedyś chodziły tam wycieczki szkolne by zobaczyć gdzie Olza wpada do Odry. Ja poszedłem tam z gośćmi z Nowego Sącza, którzy chcieli zobaczyć gdzie zaczęła się powódź tysiąclecia. Chciałem im pokazać, że teraz wszystko jest tu w najlepszym porządku, a narobiłem sobie tylko wstydu bo okazało się, że rzeka wcale nie jest zadbana. Tzn. jest ale po czeskiej stronie – mówi Bogusław Jordan, autor nadesłanych do nas fotografii.

O zaniedbane brzegi Olzy zapytaliśmy w raciborskim oddziale Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, który administruje rzeką. - Jesteśmy w trakcie opracowywania koncepcji utrzymania tej rzeki. To wymaga uzyskania różnych pozwoleń i spełniania określonych prawem wymagań. Kiedy koncepcja będzie gotowa wtedy przystąpimy do prac – mówi Janusz Piątek, inspektor nadzoru inwestycyjnego w RZGW, oddział Racibórz. Terminu prac nie może jednak sprecyzować. - Znaczy, żeby wykosić trawę trzeba uzyskać pozwolenia? Takie rzeczy to tylko u nas – komentuje Bogusław Jordan.

 

(art)

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
bogus1973 20.08.2014 16:18
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Rok minął i nic się nie zmieniło

idla 23.08.2013 09:04

to polska specjalność na stanowiska pociotki,i jeszcze kto wie,nic nie musi umiec ,bo ma wuja,pan Piatek chyba jest oderwany od rzeczywistości,aby trawę wykosić trzeba pozwoleń?Bzdury pan mówi i tyle

obywatel, ale nie polak 22.08.2013 19:11
oceniono 11 razy
-3
Zgłoś

no coz, prawda boli, ale czasem trzeba jej spojrzec w oczy, z gory dziekuje za kolejne minusy

obywatel, ale nie polak 22.08.2013 18:11
oceniono 15 razy
-7
Zgłoś

Gdyby granica pomiedzy Polska a Republika Czeska przebiegala tam gzie powinna, czyli na rzece Brynicy, mieli bysmy dzisiaj piekne, czyste, tereny rekreacyjne, kladke dla pieszych i rowerzystow pomiedzy Olza a Kopytovem, i przedewszystkim Gorny Slask a nie jakis tam twor o nazwie "Wojewodctwo Slaskie" a od czasu do czasu moglibaysmy sie przejechac nad Brynice poogladac sosnowieckie haszcze.

labamba 21.08.2013 12:50
oceniono 7 razy
7
Zgłoś

bzdury pan Piątek opowiada,żeby kosic trawe to jakieś pozwolenia? Ten pan zapewne dba tylko aby jego pensja była wysoka,reszta go nie interesuje. To jest obraz jacy ludzie nami rządzą,nieudacznicy i olewatorzy,jakby ten pan Jordan nie poruszyl tematu,to tak by było do zimy,jak długo mogą czekac z koszeniem?

zxc 21.08.2013 11:07
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

Busz generalnie rośnie wszędzie w całym powiecie, trawy niekoszone, drzewa dzikie wzrastają jednym słowem nieuporządkowana zieleń. Władze mają tłumaczenie że to natura ale taki busz to syf. Wszędzie trawska po pas albo topole czy brzozy samosiejki.