Niedziela, 21 lipca 2019

imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta

RSS

Ensol – pomaga w uzyskaniu dotacji

16.08.2013 10:09 | 0 komentarzy | eos

Ekologiczny aspekt wykorzystania energii z odnawialnych źródeł, jakimi są: słońce, wiatr, woda, czy ciepło Ziemi, jest równie ważny, jak korzyści płynące z tytuły jej oszczędności. Doskonale wie o tym producent kolektorów słonecznych – firma Ensol, która dzięki swym urządzeniom wykorzystuje „czystą” energię słońca.

Ensol – pomaga w uzyskaniu dotacji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wychodząc naprzeciw klientom, specjaliści z firmy Ensol nie tylko pomagają w najlepszym wyborze kolektorów oraz osprzętu do ich montażu.
– W każdej chwili klient, który chce zamontować u siebie instalację solarną, otrzymuje poza szeroką ofertą produktową również szczegółowe informacje na temat dofinansowania zakupu kolektorów słonecznych i ich montażu. Współpracujemy z Bankiem Spółdzielczym w Raciborzu w zakresie 45 proc. dofinansowania z kredytu, który można otrzymać na instalację solarną. Jesteśmy też na liście firm autoryzowanych, które mogą wykonywać instalacje przy wykorzystaniu dofinansowania z wydziału ochrony środowiska. Każdy klient otrzymuje więc pełną informację o kredytowaniu lub dofinansowaniu tych instalacji, a nawet przygotowujemy całą dokumentację – mówi prezes firmy Ensol Roman Majnusz.

Bank kredytuje solary
Średnio, system solarny, w zależności od potrzeb mieszkańców budynku, kosztuje ok. 12-15 tys. zł. Właściciele budynków prywatnych, jak również wspólnoty mieszkaniowe mogą uzyskać pomoc finansową na zakup kolektorów słonecznych w wybranych bankach, w tym w Banku Spółdzielczym w Raciborzu.
Jeszcze w sierpniu 2010 r. Bank Spółdzielczy w Raciborzu podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie uruchomienia programu dotacji do kredytów bankowych na zakup i montaż kolektorów słonecznych.
– Proponujemy klientom zainteresowanym zakupem kolektorów słonecznych kredyt gotówkowy z okresem kredytowania do 10 lat. Zaciągniecie kredytu umożliwia uzyskanie dotacji z NFOŚiGW na częściową spłatę kapitału kredytu w wysokości 45% – mówi wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Raciborzu Ewa Przybyłowicz.
Kredyt z dotacją może otrzymać osoba fizyczna lub wspólnota mieszkaniowa. Kredyt może być przeznaczony na zakup i montaż instalacji kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej albo wspomagania zasilania w energię innych odbiorników ciepła w budynkach przeznaczonych lub wykorzystywanych na cele mieszkaniowe.
Zabiegający o kredyt mogą otrzymać go w wysokości 100 proc. kosztów kwalifikowanych, a więc na całe przedsięwzięcie związane z instalacja systemu solarnego. NFOŚiGW określił, że jednostkowy koszt kwalifikowany przedsięwzięcia nie może przekroczyć 2250 zł/m? powierzchni całkowitej kolektora.
Klienci Banku najczęściej korzystają z kredytów na okres do dwóch lat, w zasadzie więc oprocentowanie jest stałe i wynosi 9 proc.
Ponieważ na rynku pojawiało się wiele urządzeń solarnych gorszej jakości, dlatego nowym wymogiem w programie priorytetowym NFOŚiGW, poza certyfikatami jest gwarancja producenta na okres nie krótszy niż pięć lat. Ponadto swej gwarancji – rękojmi na trzy lata udziela również instalator.
– Kartę gwarancyjną posiadają np. wszystkie urządzenia firmy Ensol, z którą bez większych problemów współpracujemy już od kilku lat – mówi pani wiceprezes.

Miasto „za” energią odnawialną
Racibórz był jedną z pierwszych gmin, która w 2009 r. wprowadziła dofinansowanie do zakupu i montażu pomp ciepła oraz kolektorów solarnych. Natenczas pilotażowy program oparty był o środki Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska. Poczynają od 2011 r. dofinansowanie można otrzymać w ramach wojewódzkiego programu ograniczenia niskiej emisji lub ze środków budżetowych miasta.
– Wojewódzki program zakłada 50 proc. finansowanie instalacji solarnych z WFOŚiGW. Kwota ta ograniczona jest górną stawka w wysokości 6 tys. zł. Jednocześnie można skorzystać z 45 proc. dotacji w banku, ale wyłącznie na 50 proc. wartości zadania. Inaczej byłoby to podwójne kredytowanie przez tę samą instytucję – tłumaczy naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM w Raciborzu Zdzisława Sośnierz.
O dotację można starać się również z programu gminnego. – Obecnie, niezależnie od powierzchni solarów montowanych na potrzeby budynku jednorodzinnego można otrzymać kwotę 3 tys. zł. Przy czym bank udziela kredytu na całą inwestycję, umarzając 45% jej wartości. Różnica jest więc niewielka, na korzyść programu wojewódzkiego – dodaje naczelnik Zdzisława Sośnierz.
Oprócz budownictwa jednorodzinnego o dofinansowanie mogą ubiegać się też podmioty gospodarcze, które chcą montować instalacje solarne. Podmiot gospodarczy lub zarządy budynków wielomieszkaniowych mogą skorzystać tylko z tzw. gminnego programu. Wnioskodawca montujący na budynkach pod działalność gospodarczą lub na budynkach wielomieszkaniowych solary o powierzchni do 10 m kw. otrzymuje 5 tys. zł. a o powierzchni ponad 10 m kw. – 10 tys. zł.
– Gdy ktoś mnie pyta, czy inwestycja w kolektory słoneczne się opłaca, odpowiadam, że jeśli skorzysta z bankowego kredytu i dofinansowania z miasta, to nawet dla dwu osób instalacja solarna jest prawie za darmo – przyznaje pani naczelnik.

Tekst sponsorowany