Poniedziałek, 1 marca 2021

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

Krew za punkty - nowy pomysł Marka Migalskiego

01.08.2013 13:28 | 0 komentarzy | e

Jutro (2 sierpnia) odbędzie się konferencja PJN z udziałem posła do Parlamentu Europejskiego Marka Migalskiego, który ma pomysł na to, jak pozyskać więcej krwi, której brakuje szczególnie w okresie wakacyjnym.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

PJN wystąpi o dokonanie zmiany w ustawie o ruchu drogowym i w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych ws. postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego.

Obecnie, kierowca, który ma dużą liczbę punktów karnych, może zapisać się na kurs, po którym anulowane zostanie maksymalnie 6 punktów. PJN proponuje, by zmniejszenie liczby punktów karnych było możliwe również dzięki oddaniu krwi. Za każde 450 mililitrów krwi, miałyby ubywać 4 punkty. Możliwość oddania krwi przysługiwałaby dwa razy w roku.

Według propozycji ugrupowania, w przypadku oddania krwi w zamian za zmniejszenie liczby punktów karnych, nie byłoby możliwe jednocześnie skorzystanie z ulgi podatkowej z tytułu honorowego oddawania krwi. Obecnie można uwzględnić oddanie krwi jako darowiznę w rocznym zeznaniu podatkowym. Litr krwi jest wyceniany na 130 złotych, a litr osocza na 170 złotych.

Dr Migalski poinformował, że zostanie wysłane pismo do wszystkich klubów parlamentarnych oraz do Ministra Zdrowia i Ministra Spraw Wewnętrznych.

- Mogą ten pomysł nawet potraktować jako swój. Może uznają, że różnice polityczne nie są tak istotne w takiej sprawie - powiedział wiceszef PJN.

Konferencja zorganizowana przez partię PJN odbędzie się o godz. 10.00 przed budynkiem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach przy ulicy Raciborskiej 15.