Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Questing – wakacyjny sposób na świetną zabawę i zwiedzanie ciekawych miejsc

Od maja w kilku trzech gminach naszego regionu – Godowie, Gorzycach i Krzyżanowicach można bawić się w questing czyli poszukiwanie skarbów połączone ze zwiedzaniem ciekawych miejsc i rozwiązywaniem zagadek.

Questing – wakacyjny sposób na świetną zabawę i zwiedzanie ciekawych miejsc
Agnieszka Styrnol zachęca do udziału w grach questingowych oferowanych przez LGD „Morawskie Wrota”

Opisy wartych odwiedzenia miejscowości wraz z zawartymi tam zagadkami, znajdują się na będących niezbędnym elementem zabawy ulotkach, dotyczących questu. Szczegółowo, wierszem krok po kroku opisano intrygujące miejsca i dotyczące ich, często mało znane fakty. Pokonanie ścieżki questingowej trwa od 20 min do nawet 1 godz. i 45 min w zależności od rodzaju questu. Trzeba przy tym rozwiązać kilka łamigłówek. Zwieńczeniem zabawy jest odnalezienie „skarbu” czyli pieczątki lub kilku pieczątek, które przybija się na ulotce. Na każdej ulotce znajduje się również dokładny opis jak należy trafić do miejsca rozpoczęcia questu. - W realizacji opisów wzięli udział specjaliści z Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja” oraz z firmy Planet PR, którzy pomagali robić nam opisy questów. Ale już odnalezieniem ciekawych miejsc i wytyczeniem tam ścieżek zajęły się głównie osoby miejscowe zaangażowane w projekt – wyjaśnia Lucyna Gajda, dyrektor biura LGD Morawskie Wrota. - To naprawdę świetna zabawa. Jeśli ktoś rzetelnie do niej podejdzie to naprawdę może wiele zobaczyć, wiele się nauczyć i dobrze się przy tym bawić – zachęca Gajda.

 

Kilka scenariuszy do wyboru

Zabawa powstała w ramach zrealizowanego przez LGD projektu „Questing otwiera Morawskie Wrota”. Kilkunastu pasjonatów – regionalistów i znawców lokalnych dziejów - opracowało w sumie sześć questów. Są to questy: „Śladami wszystkich świętych w Łaziskach”, „Śladami pradziejów w Roszkowie”, „Legendarna Czacza w Czyżowicach”, „Tajemnice bełsznickiej buczyny”, „Śląska Fatima wczoraj i dziś” oraz „Krzyżanowice – odwiedzam, poznaję, powracam”. W pakiecie jest jeszcze siódmy quest pn. „Odkryj meandry na nowo”, który powstał w ramach odrębnego projektu i był pierwszą tego typu grą terenową powstałą na Śląsku. - Kontaktowali się już z nami ludzie, którzy wzięli udział w questach. Chwalili pomysł i podkreślali, że to dobry sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu – mówi Agnieszka Styrnol z biura LGD. I zachęca do udziału w zabawie. Wystarczy wyposażyć się w folder i pojechać w wybrane miejsce. Foldery można otrzymać w biurze LGD przy basenie Nautica, w ośrodkach kultury na terenie gmin LGD. Najprościej jednak wejść na stronę internetową projektu www.plenerowe.morawkie-wrota.pl, lub na stronę www.questing.pl i pobrać folder interesującego nas questu i wydrukować.

Warto zauważyć, że nasz region to lokalna potęga questingowa na Śląsku. Oprócz questów opracowanych przez LGD, questu „Śladami hrabiego Arco” opracowanego w zeszłym roku przez WDK Gorzyce, oraz dwóch questów z Rybnika w naszym województwie nikt więcej questów nie opracował.

 

(art)

 

Uchwycić i oddać ducha miejsca

Questing łączy elementy harcerskich podchodów i gier terenowych, których zwieńczeniem jest odnalezienie skarbu. Ale to zarazem coś więcej. „Najlepsze questy potrafią uchwycić i oddać ducha miejsca. Oddanie jednak tego ducha wymaga, abyśmy to przeżyli czy odkryli poprzez własne doświadczenie. Jeśli pragniemy odnaleźć ducha miejsca, musimy nauczyć się, jak dostrzegać szczegóły i odkrywać ukryte historie” – pisze Steven Glazer, twórca questingu.

 

Cele questingu:

- odkrycie na nowo regionu poprzez wyjątkowe elementy i historie związane z lokalnym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym,

- aktywizacja lokalnej społeczności (dzieci, młodzież, regionaliści, zarządcy atrakcji turystycznych, osoby zajmujące się promocją),

- promocja regionu poprzez nową formę turystyki.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].