Wtorek, 19 stycznia 2021

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Epidemia koronawirusa:

Zalewski: zdjęcie przy domu prezydenta to był niepotrzebny żart

05.07.2013 17:36 | 8 komentarzy | tora

Zagraniem poniżej pasa określił radny Janusz Wyleżych robienie sobie przez posła Grzegorza  Matusiaka i radnego Ryszarda Zalewskiego zdjęć przed rodzinnym domem prezydenta Kiecy, żeby wywołać zamieszanie w okresie referendalnym.

Zalewski: zdjęcie przy domu prezydenta to był niepotrzebny żart
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Ja się w tym mieście urodziłem, mieszkam i z pewnością umrę. Chciałbym, żebyśmy zawsze mieli do siebie szacunek. Nigdy nikomu nie wchodziłem w życie prywatne, dlatego też bardzo byłem zdziwiony, że kolega Zalewski i poseł coś takiego zrobili. Dla mnie była to dyskredytacja prezydenta miasta i jego rodziny - mówił radny 26 czerwca na sesji, zwracając się przede wszystkim do radnego Zalewskiego. Janusz Wyleżych powiedział też radnemu, że podważył autorytet jego i innych radnych pisząc na ulotkach, że rada jest do niczego. - Ryśku, uraziłeś mnie - powiedział Wyleżych.
- Odnośnie zdjęcia faktycznie jak teraz do tego podchodzę, to była to forma żartu, ale niepotrzebna. Celem nie była żadna destrukcja, ani osiąganie politycznych celów. Natomiast jeśli chodzi o temat, że rada jest do niczego - chodziło o to, żeby ludzie wzięli udział w referendum. Gdyby zagłosowali przeciw odwołaniu, wówczas mandat rady i prezydenta byłby wzmocniony - odparł Ryszard Zalewski. - Dziękuję bardzo za te słowa, że po męsku uderzyłeś się w pierś, świadczy to o odwadze - skomentował skruchę radnego w sprawie zdjęcia Janusz Wyleżych.

Jakie wycieczki?
Odnośnie zarzutu referendystów o uczestniczeniu radnych w wycieczkach Małgorzata Żebrak zapytała Zalewskiego, na jakich była, bo w żadnych nie brała udziału, a chciałaby o tym powiedzieć mężowi. Zalewski odparł, że chodziło ogólnie o radę. - Na pewno część osób uczestniczyła w takich wycieczkach. Jeśli pani mówi,że nie uczestniczyła, to przyjmuję do wiadomości - mówił radny.
W słowach nie przebierał też Mieczysław Kieca. - Nigdy nie dopuszczę do sytuacji, żeby z powodu piastowania przeze mnie drugą kadencję funkcji prezydenta cierpiała moja rodzina. Urząd prezydenta to urząd, ale rodzina to rzecz święta - mówił prezydent. Miał żal do radnego Zalewskiego, że nie reagował na słowa jednego z referendystów, że prezydent nie dba o Wodzisław, bo jest z Bielska. Kieca przypomniał radnemu wspólną drogę krzyżową ulicami miasta, gdzie jedna ze stacji zlokalizowana była przy rodzinnej kamienicy prezydenta. - Nie wiem, czy pan pamięta ten moment, ale mówiłem panu, że to jest moja ojcowizna i tutaj mieszkam nad zakładem, gdzie prowadziłem działalność gospodarczą. Jako prezydent nie mam powodu ukrywać gdzie mieszkam. Więc proszę swoich kolegów wyprowadzić z błędu - mówił Kieca.
Odniósł się też do zarzutu o wycieczkach. Powiedział, że od objęcia funkcji prezydenta w grudniu 2006 roku żaden radny, ani urzędnik miejski nie brał udziału w żadnej wycieczce za publiczne pieniądze. - Były przypadki, i jest to normalne w każdym samorządzie, wiele samorządów się tym szczyci, że przedstawiciele władz miasta uczestniczyli w różnego typu delegacjach zagranicznych i krajowych. Wszystkie wyjazdy są rozliczone - zapewniał prezydent zaznaczając, że jest zasadnicza różnica między wycieczką, a delegacją służbową.

Umorzenie Połednika
W okresie referendów gorąco było również z powodu wzajemnych oskarżeń o zaklejanie plakatów. Rafał Połednik, wiceprzewodniczący rady miejskiej został z tego powodu pozwany do sądu na drodze cywilnej. Na sesji radny poinformował o decyzji, jaką w jego sprawie odnośnie referendum podjął ośrodek zamiejscowy w Rybniku Sądu Okręgowego w Gliwicach. Winą radnego w oczach pozywającego było dezinformowanie wyborców poprzez zaklejanie plakatów. Pozywający, jeden z inicjatorów referendum domagał się od radnego wpłaty 10 tys. zł na cele charytatywne z odsetkami i obciążenia kosztami sądowymi. Sąd umorzył postępowanie.

 

Tomasz Raudner

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Rafał Połednik

Rafał Połednik

Były Radny Miasta Wodzisławia Śląskiego.

 

Ryszard Zalewski

Ryszard Zalewski

Radny Powiatu Wodzisławskiego