Czwartek, 6 sierpnia 2020

imieniny: Jakuba, Sławy, Sykstusa

RSS

Opozycja przeczytała wykonanie budżetu co wprawiło ją w kiepski nastrój. Lenk zalecił jej naukę

26.06.2013 16:43 | 0 komentarzy | ma.w

- To był budżet puszczony z playbacku, pod hasłem "budujemy aquapark" - skwitował w imieniu klubu NaM-Oblicza-PiS Dawid Wacławczyk na dzisiejszej, absolutoryjnej sesji w urzędzie. - Zrealizowaliśmy go prawidłowo - skomentował prezydent Raciborza Mirosław Lenk zalecając opozycji naukę zasad budżetowania.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wacławczyk przemawiał kilkanaście minut, wyliczając wiele zarzutów wobec realizacji budżetu 2012 przez rządzących miastem. - Połowy zadań nie zaplanowano wcześniej, wprowadzając je w trakcie, pod wpływem impulsu, przychody maleją, wydatki rosną - usłyszeli zebrani na sali obrad. Radny przyznał, że analiza wykonania budżetu wprawiła opozycję w kiepski nastrój. Skrytykował rosnące wydatki na wynagrodzenia w sektorze samorządowym, małą aktywność miasta w pozyskiwaniu dotacji oraz słabą ofertę inwetsycyjną, gdzie lepszą ma nawet maleńki Kietrz. - Ten budżet jest niczym puszczony z playbacku - podsumował Dawid Wacławczyk przywołując prezentowane z płyty noworoczne życzenia Mirosława Lenka w Sylwestra 2011/12.

Wykonania budżetu bronił szef komisji budżetu Franciszek Mandrysz. - Dla mnie liczą się fakty. To dobrze wykonany budżet. Skupiajmy się na dochodach własnych nie dotacjach, bo tych tylko ubywa na przestrzeni lat - zauważył przewodniczący. Głos zabrał również radny Andrzej Lepczyński. Odnosząc się do zarzutów opozycji w małe zaangażowanie władz w rozwój strefy gospodarczej zdradził, że samorządowcy prowadzą zaawansowane rozmowy z niemieckim inwestorem związanym z Rafako, który chciałby wejść do Strefy Ekonomicznej w Raciborzu. - Potencjał inwestycyjny miasta dotyczy 60 ha, tylu jest chętnych na warunki oferowane przez strefę - podkreślił.

Przewodniczący rady Tadeusz Wojnar powiedział, że porównania użyte w wystąpieniu Wacławczyka są żenujące, krytykował jego wiedzę ekonomiczną. Mirosław Lenk prezydent Raciborza stwierdził, że ocena wykonania budżetu jest "profesjonalna" i zalecił naukę zasad budżetowania. Zachowaniem władz obruszył się Tomasz Kusy z PiS. - Proszę nas nie obrażać - apelował. Lenk wyjaśniał, że choć miasto inwestuje mniej to więcej wydaje na utrzymanie już istniejących obiektów. - Nie można wciąż budować jeśli nie stać nas na utrzymanie - oznajmił. Wykonanie budżetu ocenił za prawidłowe i przeprowadzone wspólnie przez urzędników i radnych. Odniósł się do zwiększenia wydatków w sektorze samorządowym. - Żona pana Wacławczyka czy moja małżonka zarabiają więcej bo przepisy zmuszają samorząd do podnoszenia pensji nauczycieli (obie panie są zatrudnione w placówkach oświatowych gminy). W administracji podwyżek prawie nie ma - podsumował prezydent.

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny Powiatu Raciborskiego.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.