Piątek, 24 września 2021

imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana

RSS

Patrol

W parafiach pojawią się zestawy ratownicze

08.06.2013 06:24 | 1 komentarz | acz

Do tej pory w apteczkach na zakrystiach można było znaleźć jedynie plaster, wodę utlenioną i krople walerianowe. W ciagu kilku dni ponad trzysta kościołów na Śląsku otrzyma profesjonalne zestawy do ratownictwa medycznego. W bazylikach w Rybniku i w Pszowie pojawią się również defribrylatory.

W parafiach pojawią się zestawy ratownicze
- Pomysł zrodził sie podczas kolędy - mówi szef raciborskiego pogotowia Piotr Sokołowski.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Katowicach wraz z Caritas Archidiecezji Katowickiej wystartowały z nowatorskim programem. Blisko 330 kosciołów otrzyma profesjonalne zestawy do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i ratowania życia ludzkiego. – Cel akcji jest prosty, chodzi o umożliwienie niesienia pomocy wiernym uczestniczącym w nabożeństwach w nagłych przypadkach zasłabnięć, utraty przytomności czy zawałów. Jednocześnie mamy nadzieję, że w to dzieło zaangażują się księża i personel medyczny - lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni mieszkający na terenie parafii” – mówi ksiądz Roman Chromy, dyrektor wydziału.

Pomysł podczas kolędy
Zestawy, które zostały zakupione, są w postaci walizeczek mocowanych do ściany. Współinicjator i współpomysłodawca akcji, a także jej konsultant, Piotr Sokołowski, lekarz oraz kierownik Izby Przyjęć i Pogotowia Ratunkowego przy Szpitalu Rejonowym im. dr Józefa Rostka w Raciborzu wyjaśnia, że pomysł zrodził się przypadkowo podczas kolędy w jego domu. – Odwiedził mnie ksiądz Chromy i od słowa do słowa zaczęliśmy rozmawiać o pierwszej pomocy w kosciołach. Dośc często wyjeżdżamy tam do omdleń i innych przypadków – tłumaczy doktor Sokołowski.   – Księża sami przyznali, że do tej pory ich pomoc ograniczała się do posiadania prostej apteczki a w niej można było znaleźć wodę utlenioną, krople walerianowe i plaster. Teraz w ponad trzystu kościołach będą na wyposażeniu profesjonalne zestawy ratownicze. Z ich pomocą będzie można rozpocząć akcję ratowniczą zanim jeszcze na miejsce przyjedzie pogotowie – mówi szef raciborskiego pogotowia.  

Chcemy, aby inni brali przykład
Kolejnym etapem przedsięwzięcia będzie wyznaczenie w kościołach odpowiednio oznakowanych nalepką z krzyżem medycznym „ławek życia”, w których podczas mszy św. i nabożeństw będą zajmować miejsca obecni w świątyni reprezentanci służb medycznych. Mają to być stałe miejsca w drugiej ławce po lewej stronie kościoła. Dzięki temu w razie potrzeby zarówno duchowni, jak i wierni będą mieli ułatwiony dostęp do wsparcia medycznego i skorzystania z zestawu ratunkowego, który będzie zamocowany w zakrystii. W zestawie są elementy, które przydadzą się lekarzom ale i reszcie wiernych. – Osobie po kursie pierwszej pomocy taki zestaw również się przyda – mówi doktor Sokołowski. – To dopiero początek. Śląskie kościoły wprowadzają ten program jako pierwsze w Polsce. Liczymy na to, że zarazimy naszym pomysłem również inne województwa i pewnym momencie w całym kraju takie wyposażenie stanie się standardem – dodaje. 

Prąd obudzi serce
Kolejne etapy akcji przewidują przeprowadzenie szkoleń dla księży i zainteresowanych osób w parafii w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dodatkowo wszystkie bazyliki mniejsze na terenie archidiecezji (jest ich pięć) Caritas Archidiecezji Katowickiej wyposaży w automatyczne defibrylatory. To urządzenia, które przy pomocy komend głosowych poinstruują ratującego i w razie konieczności zastosują w reanimacji elektrowstrząsy.  – Idea na pewno jest słuszna i będzie służyć wiernym. O tym gdzie będzie się znajdowało urządzenie i kto będzie miał do niego dostęp będziemy mogli mówić dopiero wówczas, gdy je otrzymamy. Zobaczymy jak się będzie sprawdzać w praktyce – mówi ksiądz Franciszek Musioł, proboszcz parafii pod wezwanie św. Antoniego Padewskiego, do której należy rybnicka bazylika.

(acz)