Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pszczelarze apelują: „Ratujmy pszczoły”

Pszczelarze z Gorzyc zorganizowali akcję, w której zwracają uwagę na konieczność ochrony pszczół.

Pszczelarze apelują: „Ratujmy pszczoły”
Alfred Świtała starty w swojej pasiece wyliczył na 50 procent ubiegłorocznego stanu.

- Albert Einstein powiedział, że bez pszczół ludzie wyginą w ciągu czterech lat. I jest to prawda – mówi Grażyna Klon, pszczelarz z Czyżowic. Wspólnie z innymi członkami Koła Pszczelarzy w Gorzycach zorganizowała akcję, promującą ochronę tych pożytecznych owadów. Z roku na rok pszczół jest bowiem coraz mniej. Giną przez choroby, niesprzyjającą aurę, a nade wszystko przez stosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Te ostatnie są dla pszczół szczególnie zabójcze.

Pszczelarzom nie chodzi o to by całkowicie zaprzestać ich stosowania (chociaż w Unii Europejskiej trwają prace legislacyjne, mające wyeliminować najbardziej zabójcze dla tych owadów środki), ale by przestrzegać pewnych reguł. - Przede wszystkim by nie stosować ich w czasie lotu pszczół, a więc w ciągu dnia. Najbezpieczniej stosować je po zachodzie słońca, ale jeszcze przed zmierzchem – wyjaśnia Grażyna Klon. Pszczoły wtedy są już w ulu i nie zbierają nektaru. Niestety nie wszyscy rolnicy i działkowicze do tej zasady się stosują. Opryskują uprawy w ciągu dnia, częstokroć w słońcu co powoduje parowanie oprysków. - Pszczołom kleją się skrzydła i uszkadzają aparaty gębowe. Poza tym pachną  środkiem chemicznym, przez co nie mają wstępu do ula. Jeśli cała pasieka w piękną pogodę wyleci np. na pole rzepaku, a rolnik akurat je opryskał to jest praktycznie po całej tej pasiece – tłumaczy właścicielka pasieki.

 

Od zeszłego rok wyginęło 30 procent pszczół

Problemem pszczół są jednak nie tylko opryski. Coraz bardziej brakuje w naszym otoczeniu roślin miododajnych. - Sadzimy znacznie mniej drzew owocowych, które zostały wyparte przez iglaki, kosimy namiętnie trawniki, przez co praktycznie nie spotyka się w naszym otoczeniu niektórych gatunków kwiatów, kilkanaście lat temu dość pospolitych. Nie twierdzę, żeby w ogóle nie kosić trawy. Chodzi o to byśmy zachowali w swoich ogrodach różnorodność roślin. Tak jak ludzie do prawidłowego rozwoju i życia potrzebują różnych witamin, tak pszczoły potrzebują bogactwa różnorodnych pyłków i nektaru  – podkreśla Grażyna Klon.

Nic więc dziwnego, że ilość pszczół maleje. - Z moich wyliczeń wynika, że w stosunku do ubiegłego roku w naszym kole ubyło około 30 procent pszczół – mówi Alfred Świtała, sekretarz Koła Pszczelarzy z Gorzyc. Sam straty miał jeszcze większe – głównie na skutek warrozy, choroby pszczół stracił 25 z 50 pszczelich rodzin. A w każdej rodzinie może znajdować się do 50 tys. owadów. To obrazuje skalę zjawiska. Tymczasem jeśli tych pożytecznych owadów zabraknie to nie będzie też owoców i warzyw, w dalszej perspektywie drzew zapylanych przez pszczoły. Dla człowieka oznacza to prawdziwy armagedon. - Pszczoły praktycznie wyginęły np. w Chinach. Tam ich rolę przejęli ludzie, którzy zapylają rośliny pędzelkami – obrazowo przedstawia sytuację Grażyna Klon.

 

Przez najmłodszych trafić do głów dorosłych

Nasi pszczelarze na wyginięcie pszczół nie mogą sobie pozwolić. Ci z Gorzyc postanowili więc wyruszyć w teren z akcją edukacyjną. Przy pomocy Urzędu Gminy wydrukowali ulotki zachęcające do ochrony pszczół. Są rozdawane w przedszkolach i szkołach, gdzie pszczelarze na zaproszenie nauczycieli przyjeżdżają z przenośnym ulem, z miodem i ulotkami. - Chcemy edukować dzieci, bo wyszliśmy z założenia, że przez nie najprościej trafić do dorosłych – wyjaśnia Grażyna Klon.

 

Artur Marcisz

 

Pszczoły zapylają:

drzewa owocowe: jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, morele

krzewy owocowe: agrest, porzeczkę, maliny, jeżyny

warzywa: dynie, ogórki

nasienniki buraków, cebul, porów, kapusty, kalarepy, rzepy, brokułów, rzodkiewek, bobu, niektórych odmian fasoli

 

Pszczoły są też niezbędne przy uprawach:

polowych np. rzepaku, gryki, koniczyny słoneczników, cykorii, maku

ziół i przypraw np. majeranku, kminku, kopru włoskiego, mięty, szałwii

 

Pszczoły są niezbędne przy odnawianiu:

drzewostanu: lip, klonów, akacji

roślin runa leśnego: malin, poziomek, borówek

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].