Niedziela, 25 lipca 2021

imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba

RSS

ZDW o drogach: NIE MAMY TYLE PIENIĘDZY

07.06.2013 08:03 | 2 komentarze | ska

Po naszej publikacji na temat protestu mieszkańców Świerklan, otrzymaliśmy odpowiedź rzecznika Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

ZDW o drogach: NIE MAMY TYLE PIENIĘDZY
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Ze zdziwieniem przyjęliśmy sformułowanie, iż protest mieszkańców Świerklan skierowany był „przeciwko działaniom ZDW w Katowicach”. Jeśli tak rzeczywiście było – w co wątpię – słuszny protest mieszkańców tej miejscowości, skierowany był pod złym adresem. ZDW w Katowicach nie spowodowało, że DW 932 porusza się zbyt wiele ciężkich pojazdów. Także to nie ZDW w Katowicach zatrudnia kierowców tirów, którzy jakże często przekraczają przepisy ruchu drogowego i jeżdżą zbyt szybko - informuje rzecznik ZDW w Katowicach Ryszard Pacer, jednocześnie stojąc na stanowisku, że droga w Świerklanach faktycznie wymaga remontu.

- Uważamy, że pozostającą pod naszym zarządem DW 932, od skrzyżowania z DW 930 w kierunku Marklowic, należałoby natychmiast przebudować. Jest to jeden z najbardziej zdegradowanych odcinków dróg w całej sieci dróg zarządzanych przez ZDW w Katowicach. Na naszej liście priorytetów odcinek ten jest bardzo wysoko! Jest tylko jeden problem. Potrzeba na to ok. 4 mln złotych. Podobnie droga łącząca Wodzisław Śl. z Jastrzębiem-Zdrój (DW 933). Jest w tragicznym stanie, wymaga całkowitej przebudowy. Przewidywany koszt: ok. 25 do 30 mln złotych. W niewiele lepszym stanie są DW 936, DW 933 w Wodzisławiu i Pszowie i wiele innych dróg. Gdyby przebudować wszystkie drogi wojewódzkie w powiecie wodzisławskim, które tego wymagają , musielibyśmy wydać prawdopodobnie ok. 150 mln zł. Tymczasem nasz tegoroczny budżet to 250 mln zł na wszystkie wydatki; bieżące utrzymanie dróg, remonty, naprawy, itd.

Łącznie w takim stanie jak DW 936 (m.in. ul. Młodzieżowa) i DW 932 w Świerklanach mamy 380 km (z 1217,1 km wszystkich dróg, którymi zarządzamy). Żeby te zdegradowane, sypiące się i pełne kolein drogi przebudować potrzebujemy 1,2 do 1,5 mld zł! To jest skala problemu. Wyliczyliśmy, że potrzebowalibyśmy 500 mln zł rocznie przez 10 lat, by rozwiązać ten problem. Tymczasem mamy – jak wspomniałem 250 mln zł - wyjaśnia Ryszard Pacer

Mapę wszystkich odcinków dróg, które zostały uszkodzone po zimie, można znaleźć tutaj (kliknij w link).

Rzecznik ZDW odniósł się także do słów radnego Tomasza Pieczki ze Świerklan, któremu na sercu leży los ul. Wodzisławskiej i jej mieszkańców. - W jednym z artykułów w rybnickiej gazecie radny Tomasz Pieczka mówi: „Zablokujemy drogę aż do autostrady, może w końcu to da urzędnikom do myślenia”. Kto jak kto, ale radny powinien wiedzieć, że o pieniądzach, w tym o pieniądzach na drogi decydują... radni, a nie urzędnicy! Wcale się nie dziwię mieszkańcom, że są zdesperowani i chcą protestować. Jednak protest – jak wspomniałem – trzeba właściwie zaadresować. Myślę, że o wiele skuteczniejsze byłoby zapytanie radnych (miejskich, gminnych i wybranych do sejmiku województwa śląskiego), co można zrobić, by na drogi znalazły się fundusze. Jeśli chodzi o Świerklany i DW 932, to – nie negując konieczności przebudowy tej drogi – warto zapytać, co wyremontowanie tej drogi zmieniłoby w sytuacji mieszkańców. Moim zdaniem – paradoksalnie – sytuacja pogorszyłaby się, bo tiry pędziłyby jeszcze szybciej. W tym konkretnym przypadku potrzebne jest zakończenie budowy mostu w Mszanie, w ciągu autostrady A1. Wtedy tiry znikną z DW 932 - podsumowuje Pacer.

Więcej we wtorkowym Tygodniku Rybnickim!

Czytaj więcej we wtorek w Tygodniku Rybnickim