Niedziela, 18 kwietnia 2021

imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

RSS

Piknik rodzinny Nowin. Bezpłatny poczęstunek, serwujemy opawiana

17.05.2013 12:00 | 1 komentarz | red

Już w najbliższą niedzielę, 19 maja, wielki piknik rodzinny na raciborskim rynku z poczęstunkiem. Przyjdź, skosztuj opawianów i wygraj nagrody!

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Biało-kakaowe fale bitej śmietany w połączeniu z aksamitnym kremem russel o maślanym smaku, na złocistym biszkopcie – ten rarytas z pewnością zadowoli każde, nawet najbardziej delikatne podniebienia raciborskich koneserów słodkości. Ciastka opawiany, specjalność PSS „Społem” w Raciborzu będą jedną z największych atrakcji zorganizowanego przez „Nowiny Raciborskie” Pikniku Rodzinnego „Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli Skarby Raciborszczyzny”.

Na uczestników festynu czekać będzie 1500 ciasteczek, które specjalnie na tę okazję wykona ciastkarnia przygotowująca na co dzień słodkie wyroby dla PSS „Społem”. Raciborzanie, którzy dotychczas nie spróbowali opawianów, będą mieli doskonałą okazję, by rozsmakować się w tych popularnych nie tylko w mieście wypiekach. To właśnie torty przygotowane na tej samej recepturze uznane zostały w ubiegłym roku przez naszych czytelników za „Skarby Raciborszczyzny”.

Aby uzyskać wyjątkowy efekt smakowy opawianów cukiernicy już na dzień wcześniej gotują śmietanę z kakao, a następnie na świeżo przygotowują krem i dwa biszkopty: jasny i ciemny, na końcu zaś ciasteczka dekorują bitą śmietaną.

Do sporządzenia 1500 ciast na Piknik Rodzinny „Nowin Raciborskich”, potrzeba będzie:

 

  • 40 litrów śmietany,
  • ok. 300 jajek,
  • 15 kg cukru,
  • 9 kg maki,
  • po 5 kg masła i margaryny,
  • ponad 2 kg kakao i 1,5 kg oleju.

 

– Dotychczas tak dużego zamówienia jeszcze nie realizowaliśmy. W ubiegłym roku przygotowaliśmy ponad 20 tys. ciastek i ponad 3 tys. kilogramowych tortów – wyjaśnia kierownik cukierni Jerzy Czajka.

Ciastka oraz torty dostarczane są do sklepów PSS „Społem”, prywatnych odbiorców oraz placówek GS. Ponadto coraz częściej opawiany zamawiane są na wesela do miejscowych restauracji.

– Najwięcej słodkich wyrobów przygotowujemy na święta, wtedy również pieczemy ok. 60 – 80 kg tortów opawianowych – mówi kierownik Jerzy Czajka.

Ciastkarnia przetrwała jako jedyna z pięciu kiedyś działających przy PSS „Społem”. Zatrudnia 14 pracowników, w tym 11 osób bezpośrednio w produkcji.

Opawiany to wypieki czeskie, których receptura przywieziona została do Raciborza w latach 80. Bliskie kontakty pomiędzy PSS „Społem” a zaprzyjaźnioną spółdzielnią „Jednota” w Opawie zaowocowały wymianą kucharzy, ciastkarzy i piekarzy. Wyjazdy te zwieńczone zostały wymianą kulinarnych doświadczeń. Jednym z nich był właśnie podpatrzony u czeskich ciastkarzy tort opawianowy. Tak bardzo zasmakowali w nim raciborzanie, że zdecydowano sprzedawać go również w formie ciastek.

Opawiany na Piknik Rodzinny przygotowane zostaną na mniejszych blaszkach i przewiezione samochodem chłodniczym na Rynek. Tam „skomponowane” w jedno duże ciasto, będą następnie krojone na porcje.

 

W programie:

14.00 - Występ młodzieżowej orkiestry z RCK

14.15 - Występ zespołu tanecznego SKAZA z RCK pod kierunkiem Manueli Krzykały

15.15 - Pokaz par turniejowych Klubu Tańca Towarzyskiego REWIA z MDK

15.30 - Koncert zespołu Edyta i Paweł

16.00 - Wręczenie nagród dla głosujących w plebiscycie

16.15 - Wręczenie nagród w plebiscycie Skarby Raciborszczyzny

17.00 - Kawa i 1500 ciastek opawianów - poczęstunek od Nowin Raciborskich i PSS Społem przy największych przebojach Anny Jantar

18.00 - Koncert Karpowicz Family

19.00 - Losowanie nagród głównych dla uczestników festynu

 

Pomóż dzieciom i wygraj nagrody!

Zbieramy przybory szkolne i lektury dla ośrodków i placówek opiekuńczo-wychowawczych. Przynieś je na piknik, a weźmiesz udział w losowaniu cennych nagród:

- zestawów piwa z raciborskiego browaru

- zestawów artykułów spożywczych firmy AgroWodzisław

- ekskluzywnych zestawów mydeł kosmetycznych firmy VVF

- nawigacji samochodowej, ufundowanej przez firmę PC SERVICE z Raciborza