Poniedziałek, 13 lipca 2020

imieniny: Irwina, Margarety, Sary

RSS

Czy chętnie świętujemy Dzień Flagi?

30.04.2013 19:02 | 3 komentarze | e

2 maja obchodzić będziemy Dzień Flagi Rzeczpospolitej. Święto to wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r., obchodzone jest między świętami: 1 maja – Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja.

Czy chętnie świętujemy Dzień Flagi?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak ustanowiono Dzień Flagi RP
15 października 2003 r. do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt (autorstwa grupy posłów PO) zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m. in. Dzień Flagi RP. Co wynika z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto, wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.
W toku prac legislacyjnych Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 zaproponował poprawki, m.in.: zastąpić Dzień Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP. Ostatecznie Sejm odrzucił ww. poprawkę i 20 lutego 2004 r. ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
W ostatnich latach powszechnym stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński i jest kontynuowany przez jego następcę, Bronisława Komorowskiego.

Święto flagi na świecie
Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w licznych innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Szwecji, Finlandii, Turkmenistanie, Ukrainie, na Litwie, w Meksyku, Argentynie i Chinach.

Czy jesteśmy patriotami?
Do niedawna nie wolno było wywieszać flag w inne dni niż świąteczne. Zabraniała tego ustawa z 1980 roku. Od ubiegłego roku, kiedy to Sejm znowelizował ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, symbole narodowe można uwidaczniać bez ograniczeń. Oznacza to, że mogą być one użyte kiedy tylko chcemy, pod jednym warunkiem - że otoczy się je należną czcią i szacunkiem.

U nas do wywieszania flag w oknach czy na budynkach na własnych posesji wiele osób wciąż podchodzi z dystansem.  Niektórzy twierdzą nawet, że święto flagi wymyślono jedynie po to, aby narodowych barw nie trzeba było zdejmować pomiędzy 1 maja a 3 maja. Nieliczne wciąż grono osób chce manifestować w ten sposób swoją miłość do ojczyzny. Polacy są  bardziej przekonani do demonstrowania patriotyzmu podczas rozgrywek sportowych, jak to było na przykład podczas Euro 2012.