Piątek, 4 grudnia 2020

imieniny: Barbary, Krystiana, Berny

RSS

Epidemia koronawirusa:

Polskie banknoty przejdą lifting

23.04.2013 15:46 | 3 komentarze | e

NBP zlecił produkcję banknotów ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. to pozwoli obniżyć koszty ich produkcji.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W styczniu 2014 roku Narodowy Bank Polski ruszy z kampanią informacyjną na temat wymiany. Od kwietnia przyszłego roku pieniądze z obecnymi zabezpieczeniami będą stopniowo wycofywane z rynku. Zmianom ulegną głównie zabezpieczenia rozpoznawalne tylko dla skanerów, liczarek czy sorterów. Będą widoczne gołym okiem. Wizerunki nowych pieniędzy zostaną upublicznione już w tym roku we wrześniu. Narodowy Bank Polski wstrzymuje się z ich prezentacją ze względów bezpieczeństwa.

Zmiany pozwolą obniżyć koszty produkcji banknotów. Banki centralne przeprowadzają takie operacje średnio co 8 lat. U nas ostatni raz miało to miejsce 18 lat temu. Co więcej, banknoty zwyczajnie się zużywają. Średni okres trwałości tych z Mieszkiem czy Bolesławem Chrobrym to 18 miesięcy, tych z Zygmuntem Starym – kilka lat.

Banknoty z nowymi zabezpieczeniami będą wprowadzane stopniowo. Obawiać nie muszą się też osoby trzymające walutę w materacach. Obecnie funkcjonujące banknoty bezterminowo pozostaną prawnym środkiem płatniczym.

(źródło: biznes.newsweek.pl)