Sobota, 11 lipca 2020

imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta

RSS

Prawo jazdy w Wodzisławiu i Raciborzu

08.04.2013 11:31 | 14 komentarzy | tora

Prawo jazdy będzie można zdawać w 40 kolejnych miastach. Wśród nich są również Wodzisław i Racibórz.

Prawo jazdy w Wodzisławiu i Raciborzu
Dotąd jedynymi miastami w regionie, w których można było zdawać egzamin były Rybnik i Jastrzębie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To efekt podjętej przez sejm ustawy, umożliwiającej przystąpienie do egzaminu w miastach prezydenckich nieposiadających praw powiatu. Jak podaje serwis PAP Samorząd zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, marszałkowie województw uzyskają możliwość tworzenia punktów egzaminacyjnych na kategorie AM, A1, A2, A, B1 oraz B we wszystkich miastach prezydenckich, a nie tylko tych posiadających prawa powiatu. Za takim rozwiązaniem opowiedział się w piątkowym głosowaniu Sejm. Teraz nowela trafi do senatu.
Według posła Krzysztofa Brejzy z PO, reprezentującego wnioskodawców, ustawa jest korzystna dla mieszkańców miast, w których będzie można przeprowadzać egzaminy. Jak podkreśla poseł zmiana przepisów może doprowadzić do spadku cen kursów nauki jazdy, gdyż niepotrzebne będą już wielokilometrowe jazdy szkoleniowe.
Jak zaznacza poseł Krzysztof Brejza, w Polsce występuje najbardziej scentralizowany dostęp do punktu egzaminacyjnego - jeden punkt obsługuje 700 tys. mieszkańców. W Wielkiej Brytanii na jeden ośrodek przypada 150 tys. osób, a w Irlandii zaledwie 90 tys. mieszkańców. W Niemczech mających o wiele niższy poziom wypadkowości niż Polska nie ma w ogóle WORD-ów, a egzaminy zdaje się w kilku tysiącach rozrzuconych w różnych miejscowościach szkołach nauki jazdy.
Ustawa nie zakłada tworzenia nowych WORD-ów wraz z dyrekcją i rozbudowaną administracją. Będą mogły powstać jedynie punkty egzaminacyjne - niezbędne do zdawania egzaminu.